Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po zemětřesení v Turecku úřady pohřešují jednu Češku, řekl Lipavský

Česko

  17:45
V Turecku je po zemětřesení pohřešována jedna Češka, která tam má trvalý pobyt. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského zatím nelze poskytnout víc informací. Dodal, že Česko pošle do země další pomoc, mimo jiné generátory a monitoruje další požadavky. Do Sýrie pošle humanitární pomoc přes mezinárodní organizace.

Česká republika je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) připravena případně prodloužit desetidenní pobyt týmu záchranářů v Turecku, které postihlo zemětřesení, a zvýšit i finanční a materiální pomoc.

Postupuje podle žádostí o podobu pomoci z Turecka. Do země pošle příští týden generátory a spací pytle, monitoruje další požadavky, uvedl Lipavský po dnešním jednání kabinetu.

Pondělní zemětřesení o síle 7,8 stupně si v Turecku a na severu Sýrie vyžádalo více než 11 000 obětí, z toho 2 600 na syrské straně hranice. Raněných je na místě podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana téměř pět desítek tisíc.

Vzhledem k mrazivým teplotám jsou šance na záchranu lidí zasypaných pod sutinami stále menší. Podle tureckých úřadů se do záchranných operací zapojilo skoro 100 000 lidí, včetně týmů z řady jiných zemí.

Česko vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, který přistál v úterý a v noci na dnešek začali jeho členové vyhledávat zavalené v sutinách ve městě Adiyaman. V týmu jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. Hned v pondělí rozhodlo Česko také o pomoci ve výši deseti milionů korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat