Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Turecký Beckenbauer probudil spící říši

Česko

FATIH TERIM

trenér Turecka ISTANBUL/PRAHA Stejně jako německé legendě Franzi Beckenbauerovi i jemu doma přezdívají „Císař“. Čtyřiapadesátiletý Fatih Terim má velkou zásluhu na probuzení jedné ze spících fotbalových říší. Do nejpopulárnější hry zapálené Turecko dovedl v roce 1996 poprvé v historii na evropský šampionát. Nyní se na stejný turnaj po dvanácti letech vrací. Jenže samotná účast mezi evropskou smetánkou kouči posledního českého soupeře v základní skupině nestačí. „Chceme potvrdit rostoucí trend tureckého fotbalu,“ vytyčil si jasný cíl.

Vrozené vůdcovské schopnosti prokazoval Terim už jako důrazný obránce. Při angažmá v Adaně Demirspor byl dokonce v období finanční krize jediným hráčem, který dostával od vedení klubu výplatu.

Když v polovině osmdesátých let pověsil kopačky na hřebík, dlouho nepřemýšlel o další budoucnosti.

U národního týmu začal nejdřív jako asistent, v roce 1993 se posunul na post hlavního kouče. Jeho první úkol zněl: sladit soubor technicky a rychlostně zdatných, ale někdy příliš labilních individualit.

„Tehdy jsme neměli jediného hráče působícího mimo Turecko. Postupně jsme je naučili vítězit a ne jen neprohrávat. To ostatním otevřelo dveře do Evropy,“ zavzpomínal iniciátor zásadní proměny. Na Terimových základech si Turci postupně vymohli respekt. Důkazem bylo čtvrtfinále na Euru 2000 či bronzové medaile z MS 2002. U těchto úspěchů už Terim chyběl. Zvolil návrat do Galatasaraye, s níž ovládl čtyřikrát po sobě tureckou ligu a jako vyvrcholení přidal triumf v Poháru UEFA. V AC Milán rychle skončil Po „tureckém Beckenbauerovi“ rázem zatoužil i okolní svět. Terim zvolil Itálii, kde nejdřív vedl Fiorentinu, potom dokonce AC Milán. Fanoušky na Apeninském poloostrově uměl nadchnout. V zemi proslulé důrazem na defenzivu se nerozpakoval postavit tříčlenný útok. Méně pochopení pro Terimovy inovace měli kluboví šéfové. V AC Milán nuceně skončil po devíti zápasech. Oklikou přes Galatasaray se objevil opět u národního týmu.

V prosinci se v tureckém parlamentu probírala výše Terimova měsíčního platu (zhruba 1,6 milionu korun), který 130krát převyšuje tureckou minimální mzdu. „Nedostává moc?“ ptali se poslanci. Záleží na úhlu pohledu. Případný úspěch na Euru by Turecku vynesl mnohem víc. A s Terimovým vedením je k němu možná blíž než jindy.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...