27. května 2016 12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Turecký velvyslanec požaduje vyšetřování Samkové. Urážet islám je trestné i v Česku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 359Diskuse
Advokátka Klára Samková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokátka Klára Samková. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali považuje nedávné vystoupení právničky Kláry Samkové na sněmovním semináři za urážku islámu, kterou by měli čeští státní zástupci začít vyšetřovat.

Slovní útoky na jakékoliv náboženství jsou trestné podle evropského i českého práva a svoboda slova má své limity, uvedl velvyslanec v České televizi. Samková zařadila islám na úroveň totalitních režimů.

„Očekávali jsme důstojnou diskusi o islámu a chtěli jsme vysvětlit, že teroristické organizace nereprezentují islám. Ale byli jsme šokováni a znechuceni slovy této ženy,“ prohlásil Bigali, který s dalšími představiteli velvyslanectví po projevu Samkové na protest opustili sál. Nyní diplomaté zvažují další kroky, podle tureckého velvyslance by se ale projevem Samkové měli začít zabývat žalobci i bez podání trestního oznámení. „Takové veřejné chování je trestné. V každé demokratické zemi by to státní zástupci měli řešit sami od sebe,“ prohlásil Bigali.

Uvedl, že i podle mezinárodního práva se může každý svobodně vyjadřovat podle svého uvážení, ale bez urážení víry někoho jiného.

Výroky Samkové se prověřují

Nedávnými veřejnými výroky advokátky se začaly z vlastní iniciativy zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 i Česká advokátní komora (ČAK), uvedl v pátek státní zástupce Jan Lelek a mluvčí komory Iva Chaloupková. Právnička prohlásila na semináři ve Sněmovně, že islám je „zločinnou a zločineckou ideologií“ a je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. V pátek Samková řekla serveru iDnes.cz, že by Česko mělo vyhostit tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho, který její výroky kritizoval.

Seminář nazvaný „Máme se bát islámu?“ se konal 18. května. Po projevu Samkové, která je bývalou členkou Bloku proti islámu, opustili sál někteří pozvaní diplomaté včetně tureckého velvyslance.

„Předmětnými výroky se zabýváme z vlastní iniciativy, a to už od okamžiku, kdy zazněly,“ potvrdil dnes šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Lelek informaci, kterou přinesl server iDnes.cz. Lelek doplnil, že státní zástupci věc postoupili policii a nyní čekají, jak ji policisté vyhodnotí.

Na vystoupení Samkové zareagovala i profesní organizace advokátů. „Na základě informací, které přinesla média, byl tajemníkem ČAK podán podnět kontrolnímu orgánu ČAK, aby vystoupení JUDr. Samkové prověřil v tom smyslu, zda její projev byl v souladu s ustanoveními etického kodexu o chování advokáta,“ sdělila na dotaz ČTK mluvčí komory. Upozornila, že jde o standardní přešetření chování advokáta, takže žádné kárné řízení v tuto chvíli neběží.

ČTK
  • 359Diskuse