Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisté přijíždějí na kratší dobu

Česko

PRAHA Kratší cesty na kratší dobu. To je současný trend především příjezdového cestovního ruchu. „Lidé více zvažují své výdaje, a tak je nyní větší návštěvnost z bližších zemí,“ řekl na Žofínském fóru o krizi v cestovním ruchu odstupující ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Zaměření turistů na kratší dobu dovolené a zároveň na kratší vzdálenosti podle odborníků letos ještě posílí.

Již na začátku roku poklesl domácí cestovní ruch o tři procenta. Přijíždí méně návštěvníků z Německa a Velké Británie, naopak více do Česka jezdí Poláci a Rusové. Turisté v tuzemsku průměrně pobývají tři dny. Šéf agentury CzechTourism a kandidát na ministra pro místní rozvoj Rostislav Vondruška řekl, že nejvíce postižené jsou pěti- a čtyřhvězdičkové hotely. „Jejich obsazenost podle předběžných čísel klesla až o 40 procent,“ dodal Vondruška.

Výhledy pro další měsíce tohoto roku nejsou podle odborníků zrovna optimistické. Agentura CzechTourism proto letos uskuteční několik marketingových kampaní v zahraničí, které mají příjezdovou turistiku podpořit. Jedna z největších akcí se uskuteční na portálu pro on-line rezervace hotelů Expedia. Na kampani za 200 tisíc dolarů (4,2 milionu korun) budou spolupracovat město Praha, Letiště Praha, CzechTourism a 37 pražských hotelů.

Odborníci předpokládají, že v letošním roce bude pokračovat útlum i v oblasti kongresové a incentivní turistiky. „Velké kongresy bývají dnes často odloženy a malé jsou většinou rovnou zrušeny. Nabídka poskytovatelů těchto služeb tak bude muset ještě více směřovat i na tuzemské firmy,“ říká Vondruška.

Podle Jiřího Koliby, náměstka ministra pro místní rozvoj, je jednou z perspektivních oblastí cestovního ruchu agroturistika. „Mohla by pomoci v rozvoji i dosud méně navštěvovaným regionům,“ uvedl Koliba.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!