Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisté zvolili: nejlepší hotel světa je v Praze

Česko

PRAHA Nejluxusnějším hotelem na světě se stal pražský hotel U Zlaté studně. V anketě cestovatelského serveru TripAdvisor zvítězil v konkurenci dalších sedmi set světových hotelů.

Na druhém místě skončil Anastasis Apartments hotel v Řecku, třetí místo patří hotelu Riad Le Calife v Maroku. První desítku tvoří šest hotelů z Evropy a po jednom z Afriky, Karibiku, Jižní Ameriky a Asie.

Hotel U Zlaté studně získal stejné ocenění i loni, dle manažera hotelu Davida Hofmana navíc před lety získal i cenu za nejromantičtější hotel. Především zahraniční klientela, která hotel navštěvuje, na stránkách TripAdvisoru pozitivně hodnotí atmosféru hotelu, služby a servis, o který se stará zhruba 40 zaměstnanců. „Pro hosty máme vždy připraveno něco navíc. Ať už jsou to,rozestýlací dezerty‘, nebo vlastní výběr polštářů na pokoji,“ popisuje svou představu úspěchu Hofman, Chvála turistů však nepatří jenom službám. Komentáře na serveru TripAdvisor nejčastěji pozitivně hodnotí umístění hotelu a pohled z okna na Prahu. Není divu. Hotel U Zlaté studně se totiž nachází na Malé Straně přímo pod hradbami Pražského hradu.

Kromě výhledu na Prahu pak 16 hotelových pokojů nabízí mimo jiné LCD televizi, DVD přehrávač i iPod. Samozřejmostí je i kosmetika připravená v koupelně, váha a všudypřítomná vanilková vůně na chodbách. Z její intenzity však může rozbolet hlava.

Všechno je perfektně naaranžované, leč jaksi neživé. Rustikálního naleštěného nábytku se člověk téměř bojí dotknout, z pyramidy ovoce si nelze vzít spodní kousek, aniž by se rozsypala, a telefon v koupelně působí vtipně. „Přece i v koupelně si člověk potřebuje někdy zavolat. Třeba na recepci,“ obhajuje praktičnost zařízení Hofman.

Noc v nejoblíbenějším hotelu na světě vyjde na 200 až 660 eur. Za snídani pár zaplatí 40 eur a večeře se počítá podle přání zákazníka. „Průměrná večeře vyjde zhruba na dva a půl tisíce korun za osobu,“ počítá Hofman.

To je zřejmě důvodem, proč hotel příliš nevyhledává česká klientela. „Nejvíce zákazníků je ze Spojených států, Austrálie a v poslední době i Japonska,“ říká Hofman a potvrzuje, že hosté z Česka jezdí minimálně.

Nedostatek českých hostů však hotel U Zlaté studně nebolí. „Poměrně velkou obsazenost máme stabilně, mírně se liší pouze v obdobích, kdy není sezona,“ potvrzují zaměstnanci hotelu. „Momentálně je hotel plný z poloviny, o víkendech bývá obsazenost vyšší. Ale nestěžujeme si,“ dodává Hofman.

Stejné je to i s hotelovou restaurací Terasa u Zlaté studně, která získala druhé místo v Maurerově výběru nejlepších restaurací. „Přestože jde o jednu z nejdražších restaurací v Praze, máme obvykle plno,“ popisuje Hofman.

Autor: