Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisti, kde jste? ptají se Řekové

Česko

ATÉNY Recepční jednoho z aténských hotelů Marii Kanelopulu teď zaměstnává hlavně škrtání jmen v rezervační krize.

Nedělá skoro nic jiného už několik dnů od násilných protestů proti vládním úsporám, které vyvrcholily smrtí tří lidí.

I cestovní kanceláře mají problémy s prodejem zájezdů do Řecka, protože potenciální návštěvníky odrazují časté nepředvídatelné stávky a násilné střety při protestech.

„Bojím se. To jediné, co v Řecku máme, je turistika, moře, počasí,“ říká 45letá Kanelopulu v prázdné vstupní hale hotelu Nefeli s 18 pokoji. V Aténách bylo od protestů 5. května zrušeno již 27 tisíc přenocování.

Turistika je jedním z hlavních zdrojů, který má pomoci Řecku dostat se z vážné dluhové krize. Řecká ekonomika závisí na cestovním ruchu téměř pětinou a jeden z pěti obyvatel dělá v cestovním ruchu.

Hoteliéři a další podnikatelé doufali, že letos budou těžit ze slabého eura a příjmy z turistiky se tak po loňském desetiprocentním poklesu stabilizují. Nyní se však zdá, že se tyto příjmy sníží o dalších sedm až devět procent. A internetové stránky zaměřené na turistiku jsou plné obav turistů, kteří zvažují, zda mají změnit nebo zrušit své rezervace. Řecko je členem eurozóny. Na konci loňského roku se dostalo do krize, když kvůli vysokým dluhům a machinacím se statistikami ztratilo důvěru finančních trhů. To vedlo k prudkému růstu úroků u řeckých dluhopisů na rekordní úrovně. Situace země vyvolala otřesy na finančních trzích a ohrožuje i euro. Nová vláda byla nucena výměnou za finanční pomoc zavést výrazné škrty, které zahrnují snížení mezd zaměstnanců veřejného sektoru a zvýšení daní. Opatření však vyvolala protesty odborů.

Cestovní kancelář Thomas Cook minulý týden uvedla, že prodej zájezdů do Řecka v Německu za poslední tři až čtyři týdny klesl o 30 procent a v Británii o 24 procent. Obě země se na celkovém počtu turistů v zemi podílejí třetinou. Pokud bude chtít země znovu získat turisty, které nyní lákají levnější destinace jako třeba Turecko, bude muset snížit ceny.

Hoteliéři již zlevnili loni a mnoho z nich ohlásilo letos další snížení cen o 15 až 20 procent. Začali rovněž vracet rezervační poplatky a snaží se přilákat klienty i nabídkou nocí zdarma. Přesto jsou pesimističtější než celé odvětví a čekají propad příjmů až o 15 procent. „Od začátku nepokojů máme dva až tři tisíce zrušených rezervací denně,“ uvedl Alexandros Vasilikos, předseda komory hoteliérů Attica Hotels Chamber.

Přes všechny problémy se však začínají objevovat i příznivé zprávy. Jednou z nich je, že řídící letového provozu se rozhodli nepřipojit ke stávce. Zájem o Řecko je také stále z Ruska a Francie, kde si rezervace zatím vedou dobře.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...