Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turistický okruh po vraždách

Česko

Před 40 lety navedl Charles Manson svou „rodinu“ k vraždění. Dnes je hvězdou turistických průvodců

LOS ANGELES Hrůzu, děs, údiv, ale i zvrhlou zvědavost budí po čtyřiceti letech nepochopitelné brutální vraždy, které spáchala v americkém Los Angeles koncem šedesátých let takzvaná Mansonova rodina. Internetové vyhledávače nabízí nespočet odkazů vztahujících se k vražedné sektě Charlese Mansona, jež se během uplynulých čtyř desetiletí stala rovněž tématem nejedné knižní publikace a nezřídka bývá zpestřením kalifornských turistických průvodců. Většina pachatelů masakrů z 9. a 10. srpna 1969, podnícených psychopatickým guru Mansonem, má dokonce vlastní internetovou stránku a i dnes se znovu vydávají knihy podrobně popisující vražedné činy.

CK Drazí zesnulí Je šokující charakter vražd právě tím, co i po čtyřiceti letech přitahuje pozornost veřejnosti? „Je to příběh skutečného hororu. Jeho aktéry se stali mladí okouzlující lidé a byl to první velký kriminální případ, který uchvátil davy,“ vysvětluje Američan Scott Michaels, jehož turistická kancelář s názvem Drazí zesnulí nabízí okruh plně věnovaný Mansonovým zločinům, a dodává, že se jatka spáchaná Mansonovými žáky stala kultem.

Britský novinář Ivor Davis, jehož kniha Five to die (Pět mrtvých) je jednou z těch, které byly znovu vydány k výročí masakru, soudí, že Mansonovy vraždy znamenaly „smrt šedesátých let“. „Hrůza, která se odehrála v domovech obětí, nezabila jen všechny ty lidi, zabila doslova celou jednu generaci, životní styl, atmosféru,“ uvádí.

Vize rasistické války Manson, samotářský šílenec s obrovskou přesvědčovací schopností, nařídil svým žákům, aby náhodně zabíjeli obyvatele bělošské luxusní čtvrti v Los Angeles v naději, že rozpoutá apokalyptickou rasistickou válku. Mezi oběťmi byla i herečka Sharon Tateová, manželka režiséra Romana Polanského, jíž tehdy bylo šestadvacet let a byla v osmém měsíci těhotenství.

Manson a čtyři členové jeho „rodiny“, Atkinsová, Watson, Krenwinkelová a Van Houtenová, byli uznáni vinnými z vraždy a odsouzeni k smrti. Díky zrušení hrdelního trestu v Kalifornii v roce 1972 nakonec dostali doživotí.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!