130 let

Turistický okruh po vraždách

Česko

Před 40 lety navedl Charles Manson svou „rodinu“ k vraždění. Dnes je hvězdou turistických průvodců

LOS ANGELES Hrůzu, děs, údiv, ale i zvrhlou zvědavost budí po čtyřiceti letech nepochopitelné brutální vraždy, které spáchala v americkém Los Angeles koncem šedesátých let takzvaná Mansonova rodina. Internetové vyhledávače nabízí nespočet odkazů vztahujících se k vražedné sektě Charlese Mansona, jež se během uplynulých čtyř desetiletí stala rovněž tématem nejedné knižní publikace a nezřídka bývá zpestřením kalifornských turistických průvodců. Většina pachatelů masakrů z 9. a 10. srpna 1969, podnícených psychopatickým guru Mansonem, má dokonce vlastní internetovou stránku a i dnes se znovu vydávají knihy podrobně popisující vražedné činy.

CK Drazí zesnulí Je šokující charakter vražd právě tím, co i po čtyřiceti letech přitahuje pozornost veřejnosti? „Je to příběh skutečného hororu. Jeho aktéry se stali mladí okouzlující lidé a byl to první velký kriminální případ, který uchvátil davy,“ vysvětluje Američan Scott Michaels, jehož turistická kancelář s názvem Drazí zesnulí nabízí okruh plně věnovaný Mansonovým zločinům, a dodává, že se jatka spáchaná Mansonovými žáky stala kultem.

Britský novinář Ivor Davis, jehož kniha Five to die (Pět mrtvých) je jednou z těch, které byly znovu vydány k výročí masakru, soudí, že Mansonovy vraždy znamenaly „smrt šedesátých let“. „Hrůza, která se odehrála v domovech obětí, nezabila jen všechny ty lidi, zabila doslova celou jednu generaci, životní styl, atmosféru,“ uvádí.

Vize rasistické války Manson, samotářský šílenec s obrovskou přesvědčovací schopností, nařídil svým žákům, aby náhodně zabíjeli obyvatele bělošské luxusní čtvrti v Los Angeles v naději, že rozpoutá apokalyptickou rasistickou válku. Mezi oběťmi byla i herečka Sharon Tateová, manželka režiséra Romana Polanského, jíž tehdy bylo šestadvacet let a byla v osmém měsíci těhotenství.

Manson a čtyři členové jeho „rodiny“, Atkinsová, Watson, Krenwinkelová a Van Houtenová, byli uznáni vinnými z vraždy a odsouzeni k smrti. Díky zrušení hrdelního trestu v Kalifornii v roce 1972 nakonec dostali doživotí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás