130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letos v zahraničí zemřel rekordní počet Čechů, cestuje se jako před covidem

Česko
  •   17:48
V letní turistické sezoně zahynulo v zahraničí 139 Čechů, dosud nejvyšší počet, uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí. Sezona podle úřadu také ukázala, že se Češi vracejí k cestování ve stejné míře jako před covidem. Nejčastějším cílem bylo Chorvatsko, Řecko, Španělsko a Itálie. Oběťmi trestných činů v cizině se podle dat ministerstva stalo 330 občanů ČR.

Chorvatsko podle statistik MZV navštívilo letos do konce září přes 870 000 Čechů. Proti stejnému období minulého roku to bylo zhruba o pětinu víc. Přibližně na dvojnásobek stoupl zájem českých turistů o Řecko, kam vyjelo téměř půl milionu lidí. „Kromě tradičně oblíbených destinací jako Španělsko, Itálie, Egypt, Turecko nebo Bulharsko v posledních letech roste zájem také o Polsko, které láká kromě dovolených také na nákupy,“ uvádí MZV.

O zvýšeném zájmu Čechů o cestování svědčí i skutečnost, že se počty konzulárních úkonů v letní sezoně letošního roku prakticky vyrovnaly předcovidovému roku 2019. Zastupitelské úřady v zahraničí vystavily 1 266 náhradních cestovních dokladů, řešily situaci 288 zadržených českých občanů a 330 případů, kdy se Češi stali obětí trestné činnosti.

„Smutnou statistikou je 139 úmrtí, jejichž počet byl bohužel rekordní,“ informovalo dále ministerstvo. Více než 90 Čechů muselo být podle MZV v zahraničí hospitalizováno.

Podle resortu se osvědčila dobrovolná registrace českých občanů cestujících do zahraničí. Registrační systém Drozd používali cestovatelé nejvíce při výpravách do Řecka, kam se před cestou nahlásilo 4 149 lidí. Následovaly Turecko, Chorvatsko, Egypt, Itálie, Španělsko, Tunisko, ale i Spojené státy americké, Rakousko nebo Bulharsko. Od ledna do října letošního roku bylo systémem Drozd rozesláno kolem 7 000 SMS a 19 000 e-mailů.

Zvýšenému zájmu Čechů o letní dovolené v zahraničí vyšlo ministerstvo vstříc zřízením konzulárních jednatelství v Barceloně, Burgasu, Rijece a Splitu. „Ukázalo se, že fyzická přítomnost našich kolegů je pro zvládnutí konzulárního náporu v turisticky exponovaných lokalitách stěžejní,“ uvedl náměstek MZV pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek.

V turisticky exponovaných destinacích, jako jsou například Bulharsko a Chorvatsko, zároveň pomáhali vyslaní čeští policisté. Ti se podíleli zejména na přímém kontaktu s místními policejními úřady.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás