1. července 2014 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chránit chceme půlku Šumavy, říká ekolog. Podporuje i otevření ‚zakázaných zón‘

Podle odhadů NP Šumava by letos nemělo množství vytěženého dřeva napadeného kůrovcem přesáhnout 50 tisíc krychlových metrů, informoval Petr Kahuda z oddělení lesního provozu NP Šumava. Na snímku Chalupská slať. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle odhadů NP Šumava by letos nemělo množství vytěženého dřeva napadeného kůrovcem přesáhnout 50 tisíc krychlových metrů, informoval Petr Kahuda z oddělení lesního provozu NP Šumava. Na snímku Chalupská slať. | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

PRAHA Návrh ministra životního prostředí Richarda Brabce na otevření i nejpřísněji chráněných částí Šumavy veřejnosti je správný krok. Zároveň však musí dojít k zásadnímu rozšíření 1. zóny Národního parku, tvrdí vedoucí programu Lesy v Hnutí Duha Jaromír Bláha. Ministerstvo chce změnu zákona poslat do Sněmovny v září.

Lidovky.cz: Je rozumné zpřístupnit nejcennější části Šumavy pro turisty, jak o tom uvažuje ministerstvo životního prostředí?
V principu je to krok dobrým směrem, ale ruku v ruce s tím musí dojít k rozšíření prvních zón parku. Cílem toho kroku je ukazovat lidem divokou přírodu, ale zároveň nesmí se tak dít na úkor chráněné přírody. V momentě, kdy pustíte třeba 10 tisíc lidí na rašeliniště, tak je po něm. To samé platí pro oblast kolem hnízd tetřevů. V těchto citlivých místech ale nějaká regulace bude. I pan ministr říká, že to nejprve dá k expertnímu posouzení, které mu řekne, ve kterých místech je potřeba počet turistů omezit na stezky nebo podle roční doby.

Ministr Brabec o otevření první zóny NP Šumava

Ministr životního prostředí prostředí Richard Brabec (ANO) připravuje změnu zákona o ochraně přírody a krajiny podle níž by se mohly některé lokality první zóny Národního parku Šumava otevřít pro veřejnost.

Jde například o:

  • okolí pramenů Vltavy
  • hraniční pásmo u Poledníku
  • údolí řeky Křemelné.

Novelu chce poslat do Sněmovny v září jako alternativu k zákonu o národním parku, který schválil Senát a nyní ji mají posoudit poslanci.

Lidovky.cz: Kdo vydává tyto expertní posudky?
Já určitě ne. Na to jsou tzv. autorizované osoby - subjekty, které mají papír od ministerstva, že to mohou dělat.

Lidovky.cz: Řešil jste současnou situaci s někým na ministerstvu životního prostředí nebo ve vedení NP Šumava?
Ne, když s tím pan ministr přišel, dočetli jsme se o tom z novin. Ale víme, že tuto filozofii zastává a na úskalí tohoto názoru budeme upozorňovat. My jsme ale zatím tyto návrhy změny zákona o ochraně přírody a krajiny neviděli. Nejdřív je potřeba počkat, až to bude mít ministerstvo hotové, až pak budeme schopni se k tomu vyjádřit. Tato dílčí věc, kterou pan ministr prezentoval, je krok správným směrem, ale musí ještě dojít k tomu rozšíření.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Konkrétně by to mělo vypadat jak?
Pan ministr Brabec navrhuje první zónu, tedy území ponechané divoké přírodě, pouze na území 23 procent. My souhlasíme s otevřením Šumavy pro turisty i mimo značené stezky s výjimkou citlivých ekosystémů, ale chránit divočinu je potřeba na mnohem větší ploše.

Podle našich expertních odhadů je území, které bude vyžadovat nějakou míru regulace návštěvnosti, 20 procent rozlohy parku. Když jsme dělali anketu mezi návštěvníky, vyjadřovali se tak, že by ta regulace měla být na mnohem větší ploše. Obecně by pak podle nás mělo být 50 procent Šumavy ponecháno přírodě a turistům k regulovanému a volnému pohybu po parku a zbytek pro šetrné hospodaření, kde najdou práci místní obyvatelé.