Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turnaj ve znamení bzukotu

Česko

Ten intenzivní zvuk půjde těžko dostat z hlavy každého fanouška, který bude sledovat zápasy na šampionátu v Jižní Africe. Je to zvláštní pocit. Jak ho jenom popsat? Představte si, že by kolem vás 90 minut troubilo stádo slonů nebo byste se postavili blízko včelího úlu.

Přesně tak zní vuvuzela. Trubka, která patří k povinnému vybavení každého jihoafrického fanouška. A z nadcházejícího turnaje udělá pravděpodobně nejhlučnější mistrovství světa v historii.

Její zvuk může mít dvojí efekt. Zvlášť domácím fotbalistům by mohl hromadný orchestr pomoci. „Trubte ještě hlasitěji,“ povzbuzoval hlediště trenér týmu z pořadatelské země Carlos Alberto Parreira.

Všem ostatním naopak hypnotické bzučení pravděpodobně pořádně ztrpčí fotbalový život. „Ten kravál bude pro domácí výhodou,“ prohlásil trenér Thajska a bývalý anglický reprezentant Bryan Robson po přípravném utkání v Johannesburgu, když kvílelo na tribunách 40 tisíc trubačů.

Zvlášť po loňském Poháru FIFA se ozvala řada výrazných osobností, které požadovaly zákaz trubek. „Jen to ruší a atmosféře to nepomáhá. Hráči mají problémy s komunikací a soustředěním,“ zlobil se například španělský záložník Xabi Alonso.

Bzučící lavina se už nedá zastavit. Vuvuzely se prodávají po desetitisících. K tomu přispívá i jejich nízká cena kolem 70 korun. Šéf Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter se přes řadu kritik postavil na stranu domácích fanoušků. „Je to typický místní zvuk. Vždy jsem říkal, že jedeme do Afriky. Není to západní Evropa, musíme se trochu přizpůsobit.“ Trubka expanduje do Rakouska Vuvuzela se objevovala na jihoafrických stadionech už od poloviny šedesátých let. Nejdřív v gumové a plechové verzi. Za jejího průkopníka je považován Freddie Maake. „Ano, jsem otcem vuvuzely,“ přiznal dopisovateli listu Guardian. Dnes vede spor se společností Masincedane Sport, která začala před devíti lety vyrábět plastikovou verzi trubky, která je dnes mezi fanoušky nejrozšířenější.

„A já z toho nemám žádné peníze,“ zoufá si otec devíti dětí, který žije ve stísněném domku v městě Tembisa poblíž Johannesburgu.

Možná šampionát přenese nový fotbalový fenomén i na jiné světadíly. Už v minulé sezoně nakoupil nováček rakouské ligy Magma Wiener Neustadt 150 exemplářů pro svoje fanoušky, a ostrý zvuk se rozléhal i nedaleko Vídně.

***

JAK VUVUZELA ŘVE

Na fotbal se špunty do uší, radí návštěvníkům MS vědci, kteří zkoumali, jaký dopad má na sluch zvuk z plastikových trumpet. Vuvuzely podle nich způsobují hluk v průměru 100 až 131 decibelů, což překračuje hranici, při které je v pořadatelské zemi povoleno pracovat bez ochrany uší. Ta je stanovena na 85 decibelů.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...