Turné má nového krále, Morgensterna

Vsadili jste si na Thomase Morgensterna? Byla to správná volba. Ačkoli na Turné čtyř můstků ne vždy kralují favorité, tentokrát čtyřiadvacetiletý Rakušan nezklamal. Ve včerejším epilogu v Bischofshofenu vítězi dvou předchozích závodů stačilo k prvnímu triumfu v tomto podniku druhé místo.

BISCHOFSHOFEN/PRAHA Ovládl čtyři z pěti předchozích podniků Světového poháru a stal se favoritem Turné. Jenže naplňte tuto roli! Právě Morgenstern ví, jak je to těžké.

V roce 2008 vyšel vítězně dokonce ze šesti úvodních pohárových bitev, a přece se nakonec z prvního místa radoval Fin Ahonen.

Tentokrát ale nenechal nikoho na pochybách. Při Turné zazářil hned při úvodním klání v Oberstdorfu, pak se mu to podařilo ještě při třetím dílu v Innsbrucku. Suverénovi sezony nevyšel pouze větrem ovlivněný jednokolový závod v Ga-Pa, kde zůstal na čtrnácté příčce.

Včera rakouského hrdinu, kterého tlačilo co nejdál třicet tisíc diváků, přeskočil pouze Tom Hilde z Norska, jenž si tak zajistil celkově třetí místo za Simonem Ammanem ze Švýcarska. Ten byl v Bischofshofenu čtvrtý za dalším Rakušanem Andreasem Koflerem.

„Nebylo snadné si dnešní závod užít, byly to docela nervy, byť jsem se snažil si je nepřipouštět. Druhý pokus se mi navíc nepovedl, jak jsem chtěl,“ pokýval hlavou Morgenstern poté, co včerejší vítěz Hilde skočil 138 a 132 metrů, zatímco on dolétl nejprve na značku 136 a potom 135 metrů.

„Ale teď jsem šťastný, je to šíleně neuvěřitelný pocit,“ citovala ČTK chlapíka, který přinesl Rakousku celkově dvanácté vítězství v historii Turné a také třetí triumf v řadě, když loni slavil Kofler a předloni Wolfgang Loitzl.

Nejlepším z Čechů byl na závěr prestižní série Roman Koudelka na pětadvacátém místě, zbývající český závodník ve finále Borek Sedlák obsadil 29. místo. Jan Matura byl klasifikován na 31. pozici, Jakub Janda a Lukáš Hlava skončili až v páté desítce pořadí.

Kdo by vsadil na celkový neúspěch českých skokanů, uspěl by rovněž. Jakub Janda, vítěz seriálu z roku 2006, kdy se dělil o první místo s Ahonenem, si nyní ve čtyřech závodech připsal pouhý bod do Světového poháru za třicátou příčku z Oberstdorfu. V celkovém hodnocení Turné skončil třiatřicátý.

Koudelka před Jandou O tři místa jej předčil Roman Koudelka, který se tím postaral o nejlepší český zápis. Ten byl českou jedničkou i pokud jde o výsledky v jednotlivých závodech díky šestnácté příčce ze třetího závodu z Innsbrucku. Zato víra v Morgensterna se vyplatila. A proč ne, vždyť už má doma tři olympijská zlata, z toho jedno individuální z Turína v roce 2006 na velkém můstku.

Celkem čtyřikrát vyhrál s rakouským družstvem mistrovství světa, v roce 2008 ovládl i Světový pohár. Nyní už má i triumf v prestižním Turné čtyř můstků.

***

Výsledky Turné * Celkově: 1. Morgenstern (Rak.) 958,8 b., 2. Ammann (Švýc.) 928,4, 3. Hilde (Nor.) 895,0, 4. Fettner 882,4, 5. Koch (oba Rak.) 880,6, 6. Malysz (Pol.) 875,2, ...30. KOUDELKA 571,9, 33. JANDA 530,7, 34. SEDLÁK 505,5, 35. HLAVA 495,7, 42. MATURA 395,7. * Závod v Bischofshofenu: 1. Hilde 278,7 b. (138+132 m), 2. Morgenstern 277,1 (136+135), 3. Kofler (Rak.) 275,3 (131,5+ 139,5), 4. Ammann 274,0 (133+140), 5. Koch 264,5 (131,5+ 140,5), 6. Fettner 259,3 (127,5+135), 7. Evensen (Nor.) 256,6 (132,5+132), 8. Neumayer (Něm.) 243,8 (128,5+127)... 25. KOUDELKA 216,2 (122,5+121), 29. SEDLÁK 198,2 (117+115), 31. MATURA 106,7 (122), 41. JANDA 89,9 (114), 46. HLAVA 78,5 (106). * Průběžné pořadí SP: 1. Morgenstern 903, 2. Kofler 621, 3. Amman 561, 4. Hautamäki (Fin.) 485, 5. Malysz 480, ...26. KOUDELKA 79, 35. JANDA 46, 38. MATURA 34, 43. HLAVA 15, 50. SEDLÁK 7.

Profil vítěze Thomas Morgenstern * Věk: 24 let * Výška a váha: 184 cm, 68 kg * Největší úspěchy: trojnásobný olympijský vítěz, čtyřnásobný mistr světa, vítěz Světového poháru, vítěz Turné čtyř můstků * Světový pohár: celkový vítěz v sezoně 2007/08, vítěz 20 závodů * Zajímavosti: má přezdívku Morgi. Ve skokanském SP debutoval v sezoně 2002/03, ze svého prvního vítězství se radoval jako šestnáctiletý v Liberci. Ve stejném roce měl v Kuusamu hrozivý pád, z něhož vyvázl pouze s pohmožděninami. Od roku 2004 se nepřetržitě drží v elitní desítce celkového hodnocení SP, loni skončil třetí a letos suverénně vévodí průběžnému pořadí. Na Turné čtyř můstků byl dosud nejlépe druhý (2008). Jako svoje záliby uvádí pilotování letadel, alpské lyžování a fotbal.