18. ledna 2014 21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tušili jsme, že připravují nějakou sviňárnu, říká Jan Schneider

Praha, Václavské náměstí 18. ledna 1989 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha, Václavské náměstí 18. ledna 1989 | foto: ČTK

PRAHA Ve špatný čas a na špatném místě. Disident Jan Schneider měl na středu 18. ledna 1989 dlouho domluvenou schůzku "u koně". Jenže po čtyři předcházející dny se tohle místo stalo epicentrem protestů při Palachově týdnu. Právě sem bezpečnost nechtěla nikoho pustit. Shodou okolností si však před 25ti lety dali komustičtí policisté v rozhánění demonstrantů pauzu.

Proč jste mířil ve středu 18. ledna 1989 na Václavské náměstí?
Měl jsem schůzku s Polákem Kowalczykem, což je současně předseda židovského centra v Krakově, který měl tehdy na videu nahrávku koncertu rabína Carlebacha. Pro mě bylo nepředstavitelný, že u nich v Polsku hrál a zpíval, a měl jsem obrovskou touhu to vidět. A s Kowalczykem jsme se dohodli, že mi tu kazetu půjčí a domluvili jsme se právě na 18. leden, sraz klasicky "pod ocasem". Jenže nezávisle na tom začaly demonstrace, v pondělí byl vejprask, v úterý byl vejprask a my se ve středu měli sejít.

Jak jste se cítil?
Měl jsem z toho pěkný vrásky, ale říkal jsem si, že prostě ten Carlebach za ten vejprask stojí. Šel jsem tam velmi nerad, ale musel jsem. Kupodivu se nic nedělo. Předal mi kazetu, pak jsme si poslechli pár protistátních projevů a pak se to všechno rozešlo. Pár policajtů tam asi bylo, ale ve velmi přiměřeným měříku, rozhodně tam nebyly žádný vřavy nebo kordony. Bylo to divný.

Proč?
My jsme neustále čekali, kdy to přijde. Když byly drsný zásahy v pondělí a úterý, říkali jsme si, že je to nějaká divná taktika. To muselo znamenat, že připravují nějakou sviňárnu a přijde ještě něco mnohem horšího. Napětí tam bylo, ale nic se vlastně nedělo. Lidé vykřikovali a dovolovali si, bylo to drzý. Prostě zvláštní atmosféra.

Jaká taktika za tím jednáním mohla být?
První den Palachova týdne byla účast masivní, v úterý už  to bylo slabší, protože demonstranty brutálně seřezali a ve středu přišlo ještě míň lidí. Komunisti chtěli, aby represe měla nějaký účinek. Možná chtěli dostat lidi do ulic, protože bezpečnost na to připravená byla, ale lidi jim nedávali dostatečnou záminku. Protestujících ubývalo, tak je ve středu nechali nadýchnout a ve čtvrtek jich přišlo zase víc a to už je zase zmydlili.

Byla policejní taktika v lednu účinná?
V podstatě ano. Kdyby je seřezali ve středu zase, ve čtvrtek by tam už nepřišla ani noha.  Ale oni to ve středu nechali zase oživnout...

Hrály v lednových událostech nějakou roli tajné služby?
To nevím. Určitě na Václaváku ale byli. Možná to byli právě ti, co nejvíc v tu středu křičeli, že to chtěli trochu rozdmýtit.

Jak komunistické vedení hodnotilo výkon svých represivních složek?
Demonstrace nebyla povolená, to bylo narušení proti veřejnému pořádku, takže ten zásah policejních jednotek byl oprávněný. Dokonce se ozvaly i hlasy jako např. prodavačky na Václaváku, že paní chtěla koupit brejličky pro vnoučka, ale kvůli těm lidem se do obchodu ani nedostali. Takže to bylo docela komický.

Marie Vejvodová

Najdete na Lidovky.cz