Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvář ODS dostala košem. Němcovou na Vysočině nechtěli do čela spolustraníci

Česko

  14:17
PRAHA - Ocitla se jen krůček od postu premiérky. Její portréty strana tiskla na trička. Stála v čele kandidátky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2013, kdy straně reálně hrozilo, že může vypadnout ze sněmovní politiky. Přesto si teď Miroslavu Němcovou občanští demokraté nevybrali za jedničku ani na Vysočině, jež je jejím domovským krajem.

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. foto: MAFRA

Na regionálním sněmu dali v úterý straníci přednost Janu Teclovi, havlíčkobrodskému starostovi. Souboj se rozhodl až v druhém kole, během kterého pro Tecla hlasovalo 37 delegátů, zatímco pro Němcovou jen 24. Na lídra si myslel i primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. Jenže ten se do druhého kola neprobojoval.

„Podporu jsem cítil již v průběhu primárek. Je to pro mě do budoucna velký závazek a motivace. Zároveň jsem velmi rád, že mohu vytvořit tým s takovými osobnostmi, jako je Miroslava Němcová či Jaroslav Vymazal,“ prohlásil Tecl.

Mám podporu

O důvodech, proč ji spolustraníci nevyslali na čelo kandidátky, ale Němcová nechtěla včera spekulovat. Proč v tajné volbě neuspěla? „Nevím, čeho to bylo příčinou. Nebudu to komentovat. Byla to vnitřní záležitost ODS na Vysočině,“ řekla LN s tím, že v diskusi nikdo z delegátů vůči ní žádnou kritiku nevznesl.

Rozhodně se ale hodlá dál ucházet o místo v čele pomyslného pelotonu kandidátů. Stejně jako Tecl totiž má za to, že o ni je zájem. Na rozdíl od něj ale podporu cítí mezi voliči. „Když sněm skončil, oznámila jsem, že budu usilovat o pozici na kandidátní listině, protože mám velikou podporu ze strany veřejnosti, což je pro mě rozhodující,“ dodala. V dubnu se totiž bude rozhodovat o složení zbytku kandidátky.

Při současných stranických preferencích, které se pohybují pod desetiprocentní hranicí, se očekává zvolení maximálně jednoho poslance ODS za Vysočinu. V minulých volbách, kdy strana dosáhla na 7,7 procenta, se do sněmovny probojovala za kraj Jana Fischerová. O tři roky dříve pak kraj v modrém dresu reprezentovaly jak Fischerová, tak Němcová. Důvod, proč Němcová ve sněmovních volbách v roce 2013 nekandidovala za Vysočinu, ale za Prahu, souvisel se složitým obdobím, kterým strana procházela. Říjnový rozstřel mezi stranami proběhl jen pár měsíců po dramatickém pádu vlády Petra Nečase.

Kandidátka na premiérku

Nečas podal demisi 17. června, pár dní nato nejužší vedení ODS Němcovou navrhlo coby kandidátku na premiérku. Jenže toto řešení tehdy odmítl prezident Miloš Zeman. Místo ní jmenoval Rusnokovu vládu. Modří se ale kolem Němcové semkli a využili ji coby hlavní tvář v podzimní kampani v Praze. Motto znělo: Miroslava Němcová na premiérku. „V dobách rozbouřených by za kormidlem státu měl stát kormidelník znalý, zkušený a morálně nezpochybnitelný,“ prohlásil tehdy exprimátor Bohuslav Svoboda.

Volby v metropoli nakonec vyhrála TOP 09. Občanští demokraté skončili až na čtvrtém místě. Oproti celorepublikovému průměru (7,7) ale v Praze získali 12 procent. Němcová získala vysoký počet preferenčních hlasů – celkem 26 866. A to v poměrně nabité konkurenci vedle Karla Schwarzenberga (37 794) či Andreje Babiše (18955).

Na všeobecnou známost může Němcová podle některých spolustraníků teoreticky sázet i tentokrát. „Vedle starosty Havlíčkova Brodu je Němcová známá. I z nižšího místa na kandidátce může do sněmovny vyskákat,“ řekl LN důvěryhodný zdroj blízký vedení ODS.

Nejvýše v politické kariéře vystoupala Němcová na post předsedkyně Poslanecké sněmovny, kterou byla v letech 2010 až 2013. Ve sněmovně sedí už bezmála dvacet let. V letech 2002 až 2014 byla prakticky kontinuálně součástí nejužšího vedení strany. V roce 2002 se pokusila pasovat do role nástupkyně Václava Klause. Ze souboje o místo předsedy však tehdy vzešel vítěz Mirek Topolánek. A podobný neúspěch zažila i při volbě dosud posledního předsedy ODS. V roce 2014 ji porazil Petr Fiala se ziskem 437 hlasů (oproti jejím 66). „Myslím si, že to nebyl fér výsledek vzhledem k tomu, co jsem pro ODS v minulosti udělala,“ uvedla po volbě.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Mohlo by vás zajímat