130 let
Vlastimil Harapes, kandidát ANO

Vlastimil Harapes, kandidát ANO | foto: MAFRA

11 tváří poražených: v senátních volbách zcela propadli Hušák nebo Harapes

Česko
  •   7:00aktualizováno  8:31
PRAHA - Zatímco na definitivní vítěze senátních voleb se ještě čeká, poražení už jsou známí. Za totální propadák tak mohou volby označit například bývalý ředitel Sazky Aleš Hušák nebo muzikant Felix Slováček. Za očekáváním zůstali také Martin Konvička nebo Vlastimil Harapes, který prohrál v souboji slavných osobností na Praze 6.

Server Lidovky.cz přináší přehled poražených kandidátů, kteří ve volbách zcela propadli. V poli poražených nalezneme dva poslance, tanečníka a muzikanta nebo olympijského vítěze.

Felix Slováček

Muzikant a skladatel Felix Slováček.

Známý český dirigent a muzikant Felix Slováček kandidoval do senátu za Stranu soukromníků. Voliči na Praze 10, kde Slováček kandidoval, mu dali pouze 207 hlasů, což znamenalo 0,86 procent. Slováček tak obsadil ve svém volebním obvodě předposlední místo. Podle něj se ale nejedná o žádné překvapení, jelikož byl za „černého Petra“. Rozhovor s Felixem Slováčkem si můžete přečíst zde.

Aleš Hušák

Aleš Hušák chce vstoupit do politiky.

Bývalý generální ředitel Sazky Aleš Hušák v senátních volbách na Praze 6 zcela propadl, když obsadil poslední místo. Voliči dali neúspěšnému kandidátovi Hušákovi jen 274 hlasů, což bylo jen 0,94 procent všech hlasů na Praze 6.

Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes, kandidát ANO

V souboji osobnostní na Praze 6 neuspěl ani známý tanečník a baletní mistr Vlastimil Harapes. Kandidát za ANO dokázal zaujmout 3840 voličů, což bylo 13,3procent hlasů. Harapes tak obsadil ve svém volebním obvodu čtvrté místo a za druhým postupujícím kandidátem Václavem Bělohradským zaostal o 3,4 procenta.

Martin Konvička

Kandidát na senátora Martin Konvička

Protiislámský aktivista, entomolog a docent Jihočeské univerzity Martin Konvička propadl ve volbách v Táboru. Politik, který sehrál útok islamistů na Staroměstském náměstí, obsadil předposlední místo, když získal 3 068 hlasů, což bylo 8,03 procenta.

Alena Vitásková

Alena Vitásková

Ve slezské metropoli Ostravě neuspěla ani šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Kandidátka Úsvitu získala od voličů 3 471 hlasů, což bylo 12,31 procent. Vitáskové do Senátu nepomohla ani kampaň zaměřená proti podnikateli Zdeňka Bakalovi, kterému navrhovala Vitásková zestátnit veškerý majetek. Více si můžete přečíst zde. Součástí kampaně se také stal malý psík, který se objevoval na propagačních materiálech Vitáskové.

Pavel Ploc

Pavel Ploc

Poslanec za ČSSD a bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc obsadil v Liberci až páté místo. Kandidátovi sociálních demokratů hodilo do urny hlas jen 5,78 procent voličů. Ploce podpořilo 2 369 lidí, poslanec tak zaostal za vítězem prvního kola Michaelem Canovem o téměř 40 procent.

Stanislav Huml

Stanislav Huml, kandidát ČSSD

Dalším neúspěšným kandidátem za ČSSD je poslanec Stanislav Huml. Ten kandidoval do senátu v Mělníku, kde nakonec obsadil čtvrté místo. Huml, který je známý svými kontroverzními výroky například proti uprchlíkům, získal od voličů 4 188 hlasů, což bylo 12,35 procenta v mělnickém volebním obvodu.

Vladimír Dryml

Vladimír Dryml

Bývalý ředitel nemocnice ve Vrchlabí a exsenátor Vladimír Dryml zcela propadl v Jičíně. Pro exsenátora, který kandidoval za Úsvit, hlasovalo jen 3,17 procent voličů. Beznadějně poslední Dryml tak získal 1 155 hlasů a za předposledním Jiřím Fialou zaostal o téměř 1 500 hlasů.

Oto Zaremba

Olympijský vítěz ve vzpírání Oto Zaremba.

Bývalý vzpěrač, olympijský vítěz a trenér Oto Zaremba kandidoval do senátu za krajně pravicovou DSSS. V Mostě, kde Zaremba kandidoval, ale obsadil až předposlední příčku, když získal 1339 hlasů, což činilo 6,03 procenta. Olympijský vítěz z roku 1980 Zaremba vešel ve známost mimo jiné tím, že otevřeně přiznal státem řízené dopování sportovců.

Za očekáváním zůstali ministr Mládek i Škromach

Jan Mládek

Jan Mládek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek postoupil v Táboře do druhého kola, ale ne na první příčce. Mládek v těsném souboji zaostává za Jaroslavem Větrovským z ANO. Mládek získal 17,6 procent hlasů. Pro ministra za ČSSD tak hlasovalo 6 794 lidí. V reakci Mládek řekl, že pokud nezvítězí v senátních volbách, dá svoji funkci ministra k dispozici.

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach z ČSSD postupuje do 2. kola senátních voleb na Hodonínsku

Také dosavadní senátor Zdeněk Škromach zůstal překvapivě za očekáváním. S 24,26 procenty skončil Škromach na druhém místě za kandidátkou za KDU-ČSL Annou Hubáčkovou. Škromach za svoji konkurentkou zaostal o 4 procenta, když jej podpořilo 7 892 voličů. Výsledek je překvapením, jelikož Škromach se dlouhodobě těší na jihu Moravy velké popularitě. Více čtěte zde.

Autor: Jakub Kopřiva
  • Vybrali jsme pro Vás