Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tvrdé sankce pro dlužníky z EU

Česko

Podle návrhu Evropské komise budou muset země eurozóny nově platit pokutu, jestliže neudrží své rozpočty na uzdě. BRUSEL/PRAHA Eurozóna zažije největší změnu od zavedení společné měny v roce 2002. Žádná ze zemí platících eurem už nebude – možná již v příštím roce – smět beztrestně „nasekávat“ rozpočtové dluhy. Pokuta za rozpočtovou nekázeň by měla činit 0,2 procenta hrubého domácího produktu.

Podle informací listu The Financial Times by měl komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn již příští středu představit plán trestů pro neukázněné země.

V současné době platí, že všechny členské státy by měly zachovávat svůj národní dluh do výše 60 procent HDP.

Tento požadavek je však zřídkakdy dodržován a EU nemá prakticky žádné prostředky k jeho vynucení. Nově tak bude Evropská komise moci pokutovat, pokud budou jednotlivé státy tuto hranici překračovat, což kritici označují jako velmi kontroverzní.

Pro zajímavost, ČR by hypoteticky v případě svého členství v eurozóně platila do bruselské pokladny 7,25 miliardy korun za předpokladu, že by daná pravidla porušovala.

Aby se státy pokutě vyhnuly, budou muset během tří let snížit dluh minimálně o jednu dvacetinu ročně. Případné penále by mělo být automatické. Otázkou však zůstává, jestli nová pravidla budou hříšníci jako Itálie, Portugalsko či Řecko vůbec dodržovat.

Tedy jestli se daným státům spíše nevyplatí pokutu raději zaplatit namísto toho, aby provedly nutné ekonomické reformy, jež by v důsledku vyšly daleko dráž.

„Dá se to přirovnat k situaci, kdy se rozhodujete, jestli budete jezdit načerno, nebo si koupíte tramvajenku. Jestliže státy přistoupily na daná kritéria, tak by je samozřejmě neměly porušovat,“ říká člen Národní ekonomické rady české vlády Petr Zahradník.

„Naopak si myslím, že země s nižším dluhem by měly trvat na pokutě až dvě procenta HDP. Země by také neměly být pokutovány stejně, ale podle výše státního dluhu. Tedy země, která má dluh ve výši 61 procent HDP, by měla platit menší pokutu než země s dluhem dosahujícím ke 125 procentům HDP,“ dodal Petr Zahradník.

Mezi další návrhy patří i změny týkající se zlepšení dosud zaostávajících evropských ekonomik. Bude tak zřízeno speciální „vysvědčení“ s údaji o produktivitě daných zemí a následná doporučení, jak ji zlepšit. Jestliže tyto státy neuposlechnou doporučení komise, hrozí jim pak pokuta ve výši 0,1 procenta HDP.

Sankce pro země, které zatím nejsou členy eurozóny, by měla komise zveřejnit později. Tyto země by při nedodržení pravidel nejspíše čekalo snížení evropských dotací.

Autor: