10. září 2015 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tvrdíkova čínská osa Praha-Berlín-Londýn. Praha má být terčem v čínském dobývání

Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si... | foto: ČTK

PRAHA Úřad vlády a Hrad podle informací LN tlačily, aby vztahy s Čínou konečně dostaly obchodní podobu. Čínský investiční a energetický kolos CEFC v Česku nakoupil lukrativní nemovitosti, pivovary, televizi či fotbalovou Slavii. Tím ale chuť Číňanů pumpovat peníze do české ekonomiky nekončí.

Podle lobbisty a manažera Jaroslava Tvrdíka, který v jednáních s Číňany zastává roli hlavního prostředníka, byly nedávné nákupy CEFC jen začátkem. Cílem je zařadit Prahu na mapu nejdůležitějších metropolí pro Peking v jeho dobývání Evropy.

„CEFC není vrcholem čínských investic, ale začátkem snahy vybudovat z Prahy finanční a technologické centrum Číny pro střední a východní Evropu tak, jako Londýn chce být světovým finančním centrem pro Čínu a Berlín vstupní bránou Číny do Evropské unie,“ řekl LN Tvrdík.

Někdejší ministr obrany Tvrdík se lobbováním v Číně za české firmy zabývá od roku 2012. S vedením skupiny CEFC má dlouhodobé a nadstandardní vztahy. Podle informací LN od zdrojů z pražské finanční sféry však finální investice CEFC do českých nemovitostí a firem byla domluvena až v posledních pár týdnech. Hrad a Úřad vlády měly vyvinout na Tvrdíka jistý tlak, aby ekonomická diplomacie Sobotkovy vlády a prezidenta Miloše Zemana směrem k Číně dostala konečně nějakou konkrétní podobu.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

Blesková válka miliardářů. Pře mezi podnikateli Beranem a Světlíkem dostala nový impulz

Překvapivě rychlé proniknutí obranou nepřítele, jeho ochromení v kleštích a pak postupné doražení. Princip „blitzkriegu“ neboli bleskové války nyní proti sobě zkoušejí dva z nejbohatších českých podnikatelů Jan Světlík a David Beran ve vleklém konfliktu o miliardy a akcie strojírenského holdingu Vítkovice.

Rozhodnou následující tři dny, kdo komu vyrazí trumfy z rukou a tím jej dostane do defenzivy. Zbraněmi v tomto případě jsou rychlé soudní předběžné opatření a neméně rychlý exekuční příkaz. Jádrem pak bezmála dvě miliardy korun, které rozhodčí soud přiznal Davidu Beranovi za akcie strojírenských Vítkovic, jež má Světlík zaplatit ze svého. Včera bylo rozhodnutí doručeno oběma stranám a nabylo tak právní moci.

„Okamžitě podávám návrh na zrušení nálezu a zároveň s tím návrh na odklad vykonatelnosti rozhodnutí,“ prohlásil včera hlavní akcionář Vítkovic Jan Světlík, který považuje Beranův nárok za vylhaný a arbitráž za zmanipulovanou.

Beran, jenž teď má prozatím silnější pozici s platným verdiktem v ruce, trvá na zplacení 1,85 miliardy korun, které mu rozhodci přiřkli. Lhůta činí pouhé tři dny. „Věřím, že se s panem Světlíkem rozumně dohodneme na způsobu úhrady,“ tvrdí podnikatel, jehož impérium stojí na spotřebitelských půjčkách. Ovšem i Beranovi právníci se připravují na rychlou akci.

Limity padnou. Nebo ne? Ministři váhají

Názor mám. Ale budeme ještě diskutovat. Tahle reakce vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) asi nejlépe vystihuje současné přešlapování českých ministrů nad hnědým uhlím a osudem Horního Jiřetína. Přitom už do konce září má kabinet rozhodnout, jestli zachová, nebo prolomí limity povrchové těžby.

Jaceňuka proslavily až zločiny

Podle vůdce čečenské gerily bojovalo v tamní válce v#letech 1994–1995 jen sedm Ukrajinců. Jaceňuk mezi nimi nebyl. Životopis ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka se stal v posledních dnech jedním z nejvyhledávanějších hesel na internetu. Na Ukrajině už koluje bezpočet vtipů na téma „krutý Arsenij mučí ruské vojáky“.

Žádná z dosavadních politických a#ekonomických aktivit, včetně boje s korupcí, nepřinesla předsedovi ukrajinské vlády tolik popularity, jako obvinění šéfa Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandra Bastrykina. Ten v rozhovoru pro ruský vládní list „Rossijskaja gazeta“ uvedl, že Jaceňuk nejen v letech 1994–1995 bojoval v Čečensku po boku povstalců proti ruské armádě, ale dokonce měl krutě mučit a popravovat zajaté ruské vojáky.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov zaslal včera telegram Bastrykinovi a pozval ho do Kyjeva, kde prý mu budou předloženy materiály o účasti Jaceňuka na vraždě Brežněva a Andropova (generální tajemníci Komunistické strany SSSR) a jeho podpoře Japonska v rusko-japonské válce. Kromě toho nabízí ministr Avakov ruskému kolegovi i služby vynikajících ukrajinských psychiatrů.

SERIÁL LN – ZÁKONÍK PRÁCE

Hlavně jen neprásknout dveřmi

Skončení pracovního poměru dohodou má oproti výpovědi řadu výhod, ale v některých případech by zaměstnanec měl dobře zvážit, zda není výhodnější nechat se „vyhodit“. Pokud jsou totiž důvody odchodu pochybné, soud o výpověď je snazší.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz