Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tvrdil, že Zeman má rakovinu. Na politika Bartíka podal podle Hradu ministr spravedlnosti trestní oznámení

PREZIDENT ZEMAN PŘI PROSLOVU NA ÚVOD UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PREZIDENT ZEMAN PŘI PROSLOVU NA ÚVOD UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) podal stížnost pro porušení zákona v souvislosti s odložením trestního oznámení Hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka. Vyhověl tak návrhu, který mu dal prezident Miloš Zeman. Ve středu to sdělil hradní právník Marek Nespala. Bartík napsal v roce 2017 na Facebooku, že Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života.

Bartík zveřejnil svůj příspěvek o Zemanově zdravotním stavu před blížícími se prezidentskými volbami. Hrad na něj podal trestní oznámení pro podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Policie věc loni v prosinci odložila, proti čemuž si Hrad neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce, kterým byl Arne Nekula. Zeman se pak podle právníka rozhodl obrátit na Kněžínka.

„Prezident republiky podal dne 14. února podnět ministru spravedlnosti k podání stížnosti pro porušení zákona proti rozhodnutí státního zástupce z Městského státního zastupitelství v Brně o zamítnutí stížnosti proti odložení věci. Podnětu bylo vyhověno a ministr spravedlnosti podal dne 4. března k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona,“ uvedl Nespala. Stížnost podle něho směřuje v neprospěch podezřelého, tedy Bartíka.

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo anonymizovaný text stížnosti na svém webu. Z dokumentu vyplývá, že podle ministrova názoru nebyly splněny zákonné podmínky k odložení Zemanova trestního oznámení, protože podezření ze spáchání trestného činu nebylo rozptýleno. Státní zástupce tak podle Kněžínka při zamítnutí prezidentovy následné stížnosti nedostál svým povinnostem.

„Poznatky shromážděné ve spisovém materiálu přitom jednoznačně prokazují, že informace zveřejněné podezřelým (Bartíkem) o zdravotním stavu poškozeného (Zemana) byly nepravdivé,“ konstatoval ministr. Bartík si podle něj musel být vědom závažnosti a dopadu svého jednání včetně možného vyvození trestní odpovědnosti. Ministr dále poznamenal, že policie by měla v dalším řízení blíže zkoumat Bartíkovu motivaci.

Policisté ověřovali Zemanův zdravotní stav na základě posudku znalce Pavla Šlampy, který vycházel mimo jiné ze zprávy vypracované v listopadu 2017 lékařským konsiliem. V posudku napsal, že vyšetření nepotvrdilo pokročilý ani raný zhoubný nádor.

Nešlo o zlý úmysl, míní státní zástupce

Nespala trvá na stanovisku, že se Bartík dopustil trestného činu, a to zřejmě se zlým úmyslem. „Tuto zjevnou nepravdu prozdrojoval pachatel tak, že řekl, že ji má z důvěryhodného zdroje, který ji má ověřenou svým důvěryhodným zdrojem. To by každý mohl říct o každém všechno, a potom by ten trestný čin (pomluvy) ztrácel smysl,“ podotkl advokát.

Státní zástupce Nekula ani policie zlý úmysl neshledali. Nekula kromě jiného uvedl, že Bartíkův profil na facebooku byl neveřejný, politik tedy nijak neovlivnil jeho masové šíření, a naopak svůj příspěvek v krátké době stáhl. Ohledně možného poškození cizích práv státní zástupce dospěl k názoru, že faktické následky nebyly u Zemana doloženy, a to ani v osobní či rodinné rovině.

Zeman vede s Bartíkem u Městského soudu v Brně civilní soudní při, která byla přerušena kvůli prověřování trestního oznámení. Poté, co policie věc odložila, rozhodl soud 25. února o pokračování sporu. Hrad se nyní proti tomuto rozhodnutí odvolal, a to právě s ohledem na stížnost podanou ministrem.

„V uvedené věci mohu pouze uvést, že žalobce má ve svém odvolání za to, že ještě není postaveno na jisto, že překážka, pro kterou bylo řízení přerušeno, odpadla. Více informací s ohledem na skutečnost, že se jedná o řízení soukromoprávní, sdělovat nemohu,“ řekla mluvčí městského soudu Petra Hovorková. Odvolání bude řešit Krajský soud v Brně.

„Je tady nové řízení, nová skutečnost. Takže jsme 11. března podali odvolání s tím, že důvody pro přerušení civilního řízení trvají,“ vysvětlil Nespala. Doplnil, že ve sporu hodlá Hrad pokračovat, až bude o trestněprávním aspektu věci „rozhodnuto se skutečně konečnou platností“. Zeman se žalobou na ochranu osobnosti domáhá vedle omluvy také náhrady nemajetkové újmy ve výši pěti milionů korun.

Bartík své vyjádření na facebooku zdůvodnil tím, že Zeman tehdy znovu kandidoval na prezidenta a veřejnost měla právo vědět, jak na tom zdravotně je. Později své tvrzení z internetu stáhl s tím, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...