Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvrzení auditu, že jsem nadržoval chemičkám, je neslýchané, uvedl Brabec

Česko

  15:49aktualizováno  16:31
PRAHA - Za neslýchané a neuvěřitelné označil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tvrzení v předběžném auditu Evropské komise, že nadržoval chemickému průmyslu. Argumentoval v úterý před poslanci tím, že za jeho působení ve vládě dostaly chemické podniky z holdingu Agrofert unijní dotace v desetinásobně menší výši, než kolik obdržely za jeho předchůdců.

Ministr životního prostředí Richard Brabec ve sněmovně. foto:  Petr Topič, MAFRA

K auditu se kriticky postavili i ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO).

Brabec uvedl, že po roce 2014 byly za jeho působení ve funkci ministra chemičkám z Agrofertu schváleny v rámci operačního programu Životní prostředí dva projekty v celkové výši 86 milionů korun. V předchozím období v letech 2007 až 2013 to byly projekty za 800 milionů korun, uvedl Brabec.

Reakci na návrh auditu budou psát úředníci, uvedl Hamáček. Ve zprávě EK prý nalezli zásadní rozpory

Ministr poukázal také na svůj projekt kotlíkových dotací pro statisíce domácností, na nějž bylo vyčleněno devět miliard korun, zatímco na ekologizaci chemického průmyslu zbyly tři miliardy korun.

Audit se zmiňuje o podpoře pro Lovochemii z holdingu Agrofert z Evropského fondu pro regionální rozvoj, na což zřejmě jako člen evropského obchodu s emisními povolenkami (EU ETS) neměla nárok. Lovochemie také podle auditu žádala o podporu pro technologickýé inovace a výzkum, ale nepřišla s žádnými novými věcmi ani výzkumem, jelikož vše už vyráběla nebo používala firma Duslo, která také patří pod Agrofert.

Ministerstvo i Státní fond životního prostředí podle pondělního prohlášení označily tvrzení v auditu za smyšlená. „Lze jen těžko uvěřit, že zveřejněné dokumenty jsou opravdu oficiálním výsledkem několikaměsíční práce auditorů Evropské komise,“ reagovala v pondělí mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Stejná slova v úterý ve Sněmovně použil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Audit je zdrcující, vyzývám předsedu vlády, aby sám požádal o potvrzení důvěry, říká šéf ODS

Schillerová varovala, že pokud by měl reakci na auditní zprávu psát ministr podle své politické příslušnosti, bylo by to naprosto nepřijatelným politickým vměšováním, které by poškodilo ČR. V zájmu ČR podle ní není ani to, kdyby chtěl někdo předjímat závěry definitivní auditní zprávy nebo příslušné kroky, které orgány podniknou. Není výjimkou, že auditoři Evropské komise návrh zprávy na základě připomínek upraví, zdůraznila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Některé části návrhu označila za nepřesné, zavádějící a nepravdivé.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že pokud někdo spekuluje o tom, že je všechno špatně, musí on bránit své úředníky, ale i české firmy. „Pokud bychom měli dále měřit takovým metrem, přijdeme o desítky miliard korun,“ řekl.

Autor: