Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tvůrce pokojných emocí

Česko

PRAHA „Dalibor Smutný je tvůrcem pokojných emocí. Vnímá přírodu zblízka, aby nacházel její skryté jádro a tím i své místo v ní. Každé jeho dílo nás proto vrací k zapomenutému úžasu ze stvoření světa,“ napsal teoretik Richard Drury loni do „květinového“ katalogu plzeňské výstavy malíře.

„Jeho vidění světa je impresionistické, jeho malířské gesto má ale expresivní rozmach,“ připomněla na vernisáži současné Smutného výstavy v pražské Galerii Havelka kurátorka Terezie Zemánková a dodala, že jeho obrazy evokují „znepokojivé tušení krásy v surovém stavu, krásy bez příkras“.

V galerii Havelka Smutný vystavil před časem své série květů „plovoucích prostorem v nočním osvětlení“ nazvané Tělesa. Část expozice viděli i letos na jaře zájemci v Alžíru. Na Tělesa pak navázal Nočním deštěm, Stmíváním a Svítáním, které zobrazují poupata či pupeny těsně před rozvinutím, situaci naplněnou tajemným očekáváním.

Současná výstava (potrvá do 9. prosince) odhaluje dvě polohy autorovy tvorby, které oscilují mezi impresivní až monumentální malbou a staromistrovsky provedenou grafickou technikou mezzotinty.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...