25. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po Show Leoše Mareše zůstaly dluhy, tvůrci neplatili za pronájem klubu

Show Leoše Mareše skončila v roce 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Show Leoše Mareše skončila v roce 2015. | foto: Prima FTV

PRAHA Televizní Show Leoše Mareše nebyla jen zklamáním co se diváckého ohlasu týče, problémy ji provázely i ve finanční rovině. Produkce pořadu nezaplatila nájem za prostor, kde se show natáčela. Spor o peníze skončil v soudní síni. Ačkoliv soud tvůrcům pravomocně uložil dluh vyrovnat, částku ve výši téměř tři čtvrtě milionu korun dodnes nezaplatili.

Show Leoše Mareše tvůrci avizovali jako pokus o první českou verzi late night show, které jsou hitem především v zámoří. Tváře formátu na principu moderátora zpovídajícího několik hostů představovaly ve Spojených státech v posledních letech především David Letterman, Jay Leno či Jon Stewart, se stejným žánrem tu chtěl prorazit i jeden z nejvýraznějších českých moderátorů Leoš Mareš.

Pořad běžel na podzim 2015 v televizi Prima, ale stanice ho kvůli sporům o jeho financování s producentem pořadu, firmou CE Media, stáhla. Jedním z argumentů Primy byl i ten, že show netáhne tolik diváků. Pořad následně skončil úplně. Po tvůrcích ale zůstaly dluhy vůči majiteli kulturního prostoru Royal v pražských Vinohradech, kde se show připravovala. Producenti neuhradili nájem.

„Šlo o 270 920 korun a soud rozhodl rozsudkem pro uznání, dále o částce 239 006 korun uzavřeli účastníci smír,“ sdělila serveru Lidovky.cz Alena Novotná, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, jenž spor vyřizoval. Nájemného se majitel klubu, společnost LCP, domáhal za září, říjen, listopad a prosinec 2015, dohromady šlo o 18 natáčecích dní.

Proč produkce pořadu svému závazku nedostála a nechala kauzu dojít až k soudu, není jasné. „Už více než rok a půl nejsem s firmou CE Media v žádném vztahu, ani tehdy jsem nebyl v rámci společnosti v žádné řídící pozici. Nejsem tak oprávněný vyjadřovat se k jakýmkoliv jejím záležitostem,“ sdělil serveru Lidovky.cz tehdejší producent pořadu Pal Milkovics. Dnes je šéfem mediální společnosti S&P Broadcasting, která v Česku provozuje televize Mňam, Mňau a chystá spuštění zpravodajského kanálu Z24.

‚Mrzí mě postoj produkce této show‘

CE Media ve sporu s majitelem prostoru Royal zastupoval advokát Vítězslav Musil, ten se však ke vzniku pře nevyjádřil, s odvoláním na mlčenlivost vůči klientovi. Pouze vysvětlil, proč producenti Show Leoše Mareše navzdory pravomocnému rozsudku peníze neuhradili dodnes. „K zaplacení dlužné částky nemohlo dojít, protože CE Media je v konkurzu,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz

Majitel klubu Royal přihlásil pohledávky vůči CE Media letos v září, včetně úroků z prodlení se částka vyšplhala už na 679 tisíc korun. V současné chvíli má firma deset věřitelů, mezi nimi je i televize Prima nebo České radiokomunikace. Radiokomunikacím dluží společnost coby předchozí provozovatel televize Mňam 445 tisíc korun za zprostředkování přenosu svých programů.

Show Leoše Mareše se vysílala na Primě.
Moderátor Leoš Mareš.

Late night show

Formát, kde moderátor glosuje zprávy dne, zpovídá hosty či dává prostor kapelám představit své nové písně, vznikl ve 40. letech v USA, prvním takovým pořadem byla The Ed Sullivan Show, která se vysílala v letech 1948 až 1971. 

Tento typ pořadu pak zpopularizoval Johnny Carson, který svůj pořad vysílal v letech 1962 až 1992. V Česku podobný typ show vytváří Jan Kraus či Karel Šíp.

„Mrzí mě postoj produkce této show, že si dovolila zajít tak daleko, čímž přímo poškodila desítky pracovitých lidí,“ popsal pro Lidovky.cz produkční kulturního prostoru Royal Juraj Mačej zkušenost s tvůrčím týmem Show Leoše Mareše.

Pořad skončil po natočení sedmatřiceti dílů. Přestože po rozchodu s Primou avizovali tvůrci přechod na TV Barrandov, show se tam nikdy neobjevila.

Sám Mareš veřejně příliš nerozebíral zázemí jejího vzniku, v tomto ohledu odkazoval na producenta. Sám zdůrazňoval, že je pouhým moderátorem. „Show byla ze začátku kvalitativně velmi špatná. Ale s každým dalším dílem se to začalo vyvíjet. Kvalita 37 a prvního dílu byla nesrovnatelná,“ komentoval pořad po jeho stažení z Primy Mareš pro DVTV.

Avizovaný přesun na jiný program už se nekonal. Krátce předtím se producent show Milkovics veřejně omlouval, že nedokázal pořadu zajistit kvalitní podmínky.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz