Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Twain srovnaný k obrazu Ypsilonky

Česko

S dramatickými vykopávkami to bývá riskantní, ale kutat občas stojí za to a někdy to může být i vzrušující. Když nic jiného, aspoň tato činnost potvrdí, že dramaturgové předchůdci se nemýlili. Tak nějak je to i se zapomenutou hrou Marka Twaina v Ypsilonce, i když ne úplně – Jan Schmid si Twaina hezky srovnal k obrazu svému a nehynoucí poetiky souboru.

Hru Vdovou proti své vůli, kterou americký spisovatel překvapivě stvořil ve Vídni v roce 1898, dovezl do Prahy herec a překladatel Julek Neumann. Objevil ji v Kanadě a jak říká, hra se tak dostala do střední Evropy oklikou přes zámoří a po sto deseti letech. I režisér Schmid přiznává, že nejde o žádný zázrak a že mnohem víc vypovídá o autorovi a jeho pozorovatelských schopnostech. Hra se točí kolem skutečné postavy francouzského malíře Milleta a jeho přátel, rovněž malířů, kteří vstoupili do dějin umění jako slavná Barbizonská škola. Millet je pořád bez peněz, kolegové a rodiče jeho přítelkyně také. Kolem brousí obchodník s obrazy či spíš hochštapler André Bastien a všelijací týpkové. Millet se nakonec vydává za svou vdovu, aby se tak zbavil finančních potíží. Neumann uvádí, že Twain se zde inspiroval slavnou Charleyovou tetou Brandona Thomase, ale když svou hru napsal, byl trh převlékacími fraškami už přesycen.

Je to možné, ale pravý důvod tehdejšího neuvedení bude přece jenom kvalita textu. I když Jan Schmid asi hodně upravoval a čistil, lze se přesvědčit, že hra má dost hluchých míst, je občas chaotická až nesrozumitelná a mnohomluvná. A tak je svým způsobem obdivuhodné, co Schmid a herci s Vdovou dokázali. V jeho pojetí je to půvabná parodie na život malířské bohémy z doby, kdy umělci skutečně hynuli hladem. Je plná vtípků, sarkasmů, ironie a ypsilonkovských fórků. V první půlce jí postupně trochu padá řetěz, protože popravdě řečeno se toho nic moc dramatického neděje, jen se tak všichni hemží. Řetěz je však po přestávce nahozen a druhá část je svižnější. I proto, že v ní září Martin Dejdar jako pištivá Vdova a stále svádí boj se svou ženskou výbavou. Podobně dynamický je i jeho suše glosující a občas se také převlékající přítel Chicago v podání Jiřího Lábuse. V Ysilonce se poprvé objevil i Jan Přeučil, který hraje – jak jinak – padoucha Bastiena. Na jeviště se vrátil i Julek Neumann v roli zadluženého malíře a jeho insitní projev nakonec dobře doplnil celou bizarní menažerii.

HODNOCENÍ LN

***

Mark Twain: Vdovou proti své vůli

Překlad: Julek Neumann

Režie a úprava: Jan Schmid

Studio Ypsilon, s. premiéra 20. 12.

Autor:

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...