Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Twin Peaks s hastrmanem

Česko

Buchty a loutky si hrají s motivy ze slavného Lynchova Městečka Twin Peaks ve své nové inscenaci s lakonickým názvem Lynch.

Zvláštní agent Dale Cooper coby princ, šerif Harry Trumann prvorepublikový policajt, pomocník šerifa pimprlový zbrojnoš, Laura Palmerová - holohlavá princezna ve žlutých šatech: Buchty a loutky si ve své poctě slavnému filmaři doslova „po lynchovsku“ pustily fantazii na špacír. Volně se inspirovaly především známým televizním seriálem, ale v inscenaci najdeme i motivy z jiných filmařových děl - například z Modrého sametu. Pustit Lynche mezi loutky je originální nápad a tvůrci si s ním košatě pohráli. Možná někdy až moc, protože divák se sice baví nápady, vtípky, gagy, fantaskními obrazy, ale dost často také nechápe nic. Snad právě pocit mlhoviny, z níž vyplouvají kontury známých příběhů a motivů, byl záměrem inscenace. Buchty a loutky vlastně Lynchovu metodu převracení klišé zachovaly a rozvíjejí ji vlastními prostředky, podobně jako on kombinují surreálné polohy s komediálními prvky a poetikou trapasu a nonsensu. Svého vzoru se drží i ve výborně vybrané muzice.

Městečko, kde je možné vše Inscenace, i když to tvůrci popírají, je nesena hlavně ironií, která vyrůstá nikoliv z čistého parodování Lynche, ale ze hry na něj. Do ní také vtipně zapadají staří známí z domácích loutkoher a pohádek -Vodník, Jeníček a Mařenka, Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Buchty a loutky vytvořily jakési vlastní provinční městečko, v němž je stejně jako v jeho předobraze možné úplně všechno. Vymýšlejí tedy rozmanité podivnosti, diváky zavádějí do dalších rovin, snů a vizí, portál loutkového divadélka se zmnožuje ve zmenšené repliky, loutky jsou jednou velké, podruhé malé, objevují se bizarní předměty, z jeviště vyjede velký mosazný pohár, pak na něj naskočí svítící medvídci, skřehotají a poskakují... Agent Cooper, princ z pohádky, má na zádech nápis FBI a tahá s sebou obrovský zlatý fotel, na němž přemýšlí, hukot motocyklů zastane vysavač, místo loutek náhle na jeviště vpadne sedící chlap třímající jakési podivné insignie. Jeden z nejpůvabnějších momentů představuje epizoda s nemocnicí z lega, figurky a děje v ní snímá minikamera na malá projekční plátna po obou stranách portálu jeviště a tahle loutková reality show ožije jako půvabná parodie všech Nemocnic na kraji města, Ordinací v růžových zahradách - zvlášť šťavnaté jsou pak detaily z právě probíhající operace.

Vždy je ošidné, když si divák má užít něco, co chápou a čím se baví tvůrci, zatímco on sám je občas na rozpacích. Nová inscenace tímto problémem občas trpí, mohla by být svižnější a kratší. To ovšem nic nemění na tom, že i tak nabízí důmyslný humor a originální poetiku.

HODNOCENÍ LN *** Buchty a loutky: Lynch

Výprava: T. Komárková, K.

Housková, B. Čechová, R. Smolík, Buchty a loutky Hudba: V. Brukner, T. Procházka Světla: Lukáš Valiska Režie: R. Beran, Buchty a loutky Švandovo divadlo, premiéra 10. 3.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...