Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ty domy nikdo nekoupí ani nepojistí

Česko

  7:58
BAKOV NAD JIZEROU - Vodu z řeky mají v domech v Bakově nad Jizerou dvakrát ročně. Naposledy museli po ničivém živlu uklízet v dubnu. „Už jsme rezignovali,“ říká Táňa Petráňová. S manželem koupila dům u Jizery před patnácti lety.

Bakov. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

„Nikdo nám tehdy neřekl, že je tady pořád voda,“ odhrnuje si asi čtyřicetiletá žena vlasy z čela. Její dům byl přitom před koupí zatopen několikrát, i když podle místních ne tak často jako v posledních letech. Dům Petráňovým pojišťovna kvůli vodě nepojistí.

Přestěhovat se také nemohou, chybí peníze. „Tenhle barák navíc ani nikdo nekoupí, protože všichni vědí, že tady bývá voda,“ popisuje nešťastně. Stavba je podle ní pořád podmáčená. Když v zimě chce zatopit, po stěnách stéká voda. „Koberce můžeme pokaždé vyhodit, kachličky se také nevyplatí, voda je nabere zespoda a rozhází,“ stěžuje si Petráňová.

V domě proto s rodinou přežívá, jak se dá. Přestože má ještě vodu i u vchodu, je rozhodnutá doma přespat. Večer do domu projdou přes sousední vchod starého obchodu. „Možná to vezmu i vodou, nic hrozného se mi nestane, když se trochu namočím,“ říká s nadsázkou.

Bakovští, kterých se tragédie netýká, se chodí k vodě dívat a srovnávají stav po hodinách. „Ráno jsem si to tu byl vyfotit, nebyla tu ale taková potopa. Ještě bylo vidět přechod,“ ukazuje deset metrů směrem do vody třicetiletý muž. Jeho domu se potopa netýká.

Je krásně, v Bakově svítí slunce a kromě cyklistů a pejskařů se zmrzlinou se na potopu přišel podívat i starší pár s vnoučaty. „Když je takováhle záplava, tak to vždycky odnese odsud všechny vodníky,“ vypráví babička dětem. Ty soustředěně přikyvují. Dva chlapci stojí na kraji Jizery a botou zkouší hloubku vody o pár centimetrů dál.

O několik desítek metrů dál stojí padesátiletá žena a baví se s místním usedlíkem. Její pes zatím zahání žízeň vodou z rozvodněného toku. „Já mám také vodu v domě, ale naštěstí jen, když ji pustím,“ říká ženě starý muž se šibalským úsměvem.

„Mně to zaplavilo jen zahrádku,“ nezůstává žena pozadu. „Čert ji vem, je mi spíš líto těch u řeky, co ani nezachránili nábytek,“ dodává žena. Jediné štěstí podle ní je, že se voda před městem vždycky rozlije na louce, jinak by vody bylo mnohem víc.

Všichni postižení už berou velkou vodu s rezervou. „To bychom se z toho museli už dávno zbláznit,“ směje se Petráňová a upozorňuje, že voda už o kousek ustoupila. U svého domu stav kontroluje podle popelnic, které před ním stojí.

K Jizeře se vypravili i hasiči, už jim nezbývá než přihlížet. Udělali, co mohli. „Všichni dostali pytle s pískem, někteří je od nás ani nepotřebovali, už je měli,“ uvádí starosta Bakova Jiří Hieke. Sám má dům na druhé straně obce a voda ho neohrozila. „Je to nepříjemné, zase budou muset sušit a uklízet,“ říká Hieke. Podle něj je štěstí, že voda ve městě zasáhla jen pár domů, v jiných obcích na severu to mají mnohem horší.

„Na stát se nespoléháme, nedá obci ani peníze, které potřebujeme,“ tvrdí. Podle něj dostává Bakov stále méně peněz. „Nikdo z postižených ty domy neprodá, dodává. Jediné řešení vidí v zapojení úřadů a vysazování stromů a užití dalších prostředků, aby v budoucnu k zatopení nedocházelo. Zatím půjčuje obec na požádání lidem vysoušeče. V Bakově připravili i provizorní ubytování, kdyby se musel někdo evakuovat. Protože ale voda opadává, zřejmě ho nikdo nakonec nevyužije.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat