Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Váš systém ze mě udělal hajzla, psal Týc soudkyni

Výtvarník David Hons vystupující pod jménem Roman Týc nastoupil odpoledne do pankrácké věznice v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarník David Hons vystupující pod jménem Roman Týc nastoupil odpoledne do pankrácké věznice v Praze. | foto: ČTK

PRAHA UVNITŘ CELÝ DOPIS. Výtvarník Roman Týc poslal v prosinci loňského roku otevřený dopis soudkyni Janě Miklové. Mimo jiné v něm píše, že není žádný desperát ani vandal. "Myslíte, že člověk, který systémem pohrdá, se takovým trestem poučí," ptá se Týc.

Před soud se umělec dostal kvůli tomu, že v roce 2007 vyměnil skla s panáčky na pěti desítkách semaforů. "Ano věděl jsem, že tím riskuji trable, ale mýlil jsem se v tom, že ten projekt společnost pochopí a přijme ho jako dar," píše v dopise. Zároveň se ohrazuje proti tomu, že šlo pouze o srandu. "... jako vizuální umělec věřím v divákovu touhu hledat příběh, podobenství, zprávu a nechci se smířit s tím, že divák je nakonec jen pouhým vizuálním konzumentem," pokračuje Týc v dopise, který zveřejnil na svém webu.

ČTĚTE TAKÉ:


Proč si jako objekt pro svoje dílo vybral právě panáčky na semaforech? "... signalizační systém může znázorňovat systém společenskopolitický, ve kterém musí žít každý z nás. Skrze tento systém, jsem chtěl lidem ukázat, že nemusí jít a stát, když jim to systém přikáže, je jen na nich, na každém z nás co zrovna chceme, nebo potřebujeme udělat," vysvětluje.

Za poškození semaforů musel Týc uhradit škodu vyčíslenou na 80 tisíc korun a navíc zaplatit pokutu soudu 60 tisíc. Nelíbí se mu, že o tom rozhodl soudce namočený do kauzy tzv. justiční mafie. "Kde je soudce Hájek který mne soudil? Proč se na internetu musím dozvídat, že je vyšetřován policií v korupčních kauzách v justici? Proč musím psát vám, člověku, který se stal mým katem?" ptá se výtvarník soudkyně, která ho poslala na měsíc za mříže, protože odmítl zaplatit pokutu soudu.

Otevřený dopis pro samosoudce Janu Miklovou, 05.12.2011, 14.00

V textu si navíc stěžuje, že škoda 80 tisíc vyčíslená správcem semaforů, firmou Eltodo, je přehnaná. "... 'škodu' vyčíslila firma Eltodo takovou, aby obhájila své přemrštěné částky, které účtuje magistrátu za servis, který za spravování světelné signalizace účtuje už dlouhé roky," nebere si Týc servítky.

Proti stíhání výtvarníka se postavil i Český helsinský výbor a několik dalších občanských iniciativ, podle nichž byla reakce státu nepřiměřená. Na Týcovu podporu vznikla petice, lidé na jeho podporu přelepují hlavy panáčkům na přechodech.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.