Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Týdenní čekání na rozhodnutí? Paroubek je rozčarován

Evropa

  16:55
BRNO - Zástupci České republiky pojedou ve čtvrtek a v pátek na evropský summit do Bruselu bez rozhodnutí Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě. Minimálně část politiků přitom doufala, že už budou mít rozhodnutí ústavních soudců v ruce.

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Žádný z účastníků brněnského jednání však týdenní odklad rozhodnutí nekritizoval. Například ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle velmi opatrně naznačil, že Česko chce i přesto o situaci s ratifikací Lisabonské smlouvy jednat.

"Očekávání vlády jsou taková, že se podaří schválit v rámci diskuse se všemi státy EU pod vedením švédského předsednictví takový text, který bude vyhovovat panu prezidentovi i vládě, a který dovolí, aby byla dokončena ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR, a to takovým způsobem, aby začala platit do konce roku."

I kdyby totiž soud smlouvu odmítl, stále může prezident Václav Klaus s podpisem otálet.

Je to signál, že soud chce přemýšlet, řekl Klausův advokát

Klausův advokát Aleš Pejchal se nechtěl k odkladu a šancím Klausových názorů podrobněji vyjadřovat.

Paroubek: soud prověřuje už déle než rok

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je rozčarován rozhodnutím Ústavního soudu. Zdůraznil, že odklad rozhodnutí je možné označit za "hraničící s obstrukcí" stejně, jako rozhodnutí skupiny senátorů ještě dnes svou ústavní stížnost doplnit.

"Pro mne je rozhodnutí signál, že Ústavní soud chce o věci velmi uvážlivě přemýšlet a rozhodovat. Zaznělo toho dnes tolik a navíc byly ještě nově předkládány dokumenty, byť jsou víceméně všeobecně známé, takže tady vidím veškeré důvody pro odročení jednání a vyhlášení až za týden," řekl po jednání.

Také senátor Jiří Oberfalzer je přesvědčen, že týdenní odklad umožní soudcům hlouběji prostudovat materiály, které se sešly. "Některé jsou u nás k dispozici zcela poprvé, neměla je k dispozici ani Poslanecká sněmovna ani Senát," podotkl.

Příznivci i odpůrci smlouvy opakovali stará fakta

Senátor Oberfalzer ve svých argumentech před soudem naznačil, že Evropská unie se stává zárodkem federace.

Topolánek: EU musí mít pochopení pro naše ústavní zvyklosti

Předsedu ODS Mirka Topolánka postup ÚS nepřekvapil. Soud se tak podle něj vyhnul možné kritice, že rozhodl nápadně rychle a měl tedy své rozhodnutí připravené už dopředu.

Již dříve připomněl, že sice proces schvalování evropské ústavy skončil, ale plíživě se vrátil v podobě Lisabonské smlouvy. "Padne právo veta při rozhodování o řadě unijních záležitostí," dodal.

Rozsáhlá a nepřehledná novelizace prý odporuje principu právního státu, například otázky obrany patří podle Oberfalzera k těm, které nesmějí být přeneseny, má-li Česká republika zůstat svrchovaným státem. Kritizoval i to, jak obtížné by bylo vystoupení z unie.

Klaus se bojí o svrchovaný stát, vláda nikoli
Podle prezidentova právníka Pejchala smlouva změní povahu evropské integrace a zopakoval pět základních otázek. Ty se ptají, zda ČR zůstane i po přijetí smlouvy svrchovaným a plnoprávným státem, zda jsou ustanovení v souladu s ústavou a zda má Listina základních práv EU statut mezinárodní smlouvy. Čtvrtá otázka se zabývá tím, zda po vstupu smlouvy v platnost zůstane EU organizací, na kterou ústava dovoluje přenést část kompetencí, a pátá se ptá, zda by změny neměli lidé schvalovat v referendu.

Argumentace ministra Füleho trvala přibližně tři čtvrtě hodiny a byla nejdelším projevem dne. Podle něj na většinu důležitých otázek souvisejících s Lisabonskou smlouvou soud odpověděl již v prvním nálezu z loňského roku a ani vláda nenašla rozpor s ústavním pořádkem.

Autoři: , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!