Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým Kobra zveřejnil detaily zásahu: šest obviněných, škoda 253 milionů

Slovensko-cest

  13:00aktualizováno  13:29
PRAHA - Policie obvinila šest lidí kvůli fiktivním obchodům s cigaretami a alkoholem, které měly směřovat na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Za krácení daní ve výši 253 milionů korun jim hrozí až deset let vězení. Zásah proti organizované skupině tento týden provedl tým Kobra, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy.

Policie (ilustrační foto). foto: MAFRA - Tomáš Frait

Policie obvinila šest lidí kvůli fiktivním obchodům s cigaretami, které měly směřovat na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Za krácení daní ve výši 253 milionů korun jim hrozí až deset let vězení. Zásah proti organizované skupině tento týden provedl tým Kobra, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy.

Obviněná šestice ve věku od 29 do 59 let údajně deklarovala dodání cigaret z Česka do států EU nejméně od 1. srpna 2011 do současnosti. Výrobky ale podle vyšetřovatelů nebyly do zahraničí vyvezeny a prodávaly se v Česku. Kvůli fiktivním obchodům obvinění založili několik tuzemských i zahraničních obchodních společností, které buď ovládali, nebo do nich dosadili takzvané bílé koně.

ČTĚTE TAKÉ

Fiktivní obchod za miliardu

„Tím fiktivním dodáním do jiného členského státu EU se vlastně očistilo zboží od DPH a na jedné krabičce tato skupina ušetřila 12 až 14 korun podle druhu značky,“ uvedl zástupce generálního ředitele finanční správy Jiří Žezulka. Podle něj měl fiktivní obchod s cigaretami hodnotu 1,2 miliardy korun. Zásah se týkal i alkoholu. Podle zástupce generálního ředitele celní správy Davida Chovance ale nebyl předmětem trestné činnosti a stal se zabaveným zbožím.

Útvar Kobra na případu začal pracovat letos v březnu. Zásah se uskutečnil od 7. do 9. října na 40 místech v Česku. Při razii bylo zadrženo 15 lidí, devět jich bylo propuštěno. Podle šéfa protikorupční policie Jaroslava Vilda se obvinění netýkalo třeba zaměstnanců firem nebo nastrčených bílých koní. „Spolupráce bílých koní s obviněnými bývá v podobných případech různá, a ne vždy jsme schopni takového bílého koně obvinit,“ dodal Vild. Obvinění jsou podle něj stíháni na svobodě. 

Při zásahu provedlo 600 členů útvaru Kobra 15 domovních prohlídek. Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno přes 800.000 eur (22 mil.Kč) na bankovních účtech a dalších 50.000 eur (asi 1,4 mil.Kč) v hotovosti. V rámci daňové exekuce bylo zadrženo 11 milionů korun, 70 vozidel, a také cigarety, alkohol a potraviny za 140 milionů korun. „Dostáváme se na čtyři pětiny celkové škody a považujeme to za mimořádný úspěch,“ řekl Žezulka. Zabavené věci půjdou do dražby.

PSALI JSME

S transportem zabaveného zboží pomáhala armáda, aby se předešlo možným problémům při převozu. „Pro akci jsme dali k dispozici 35 kamionů, zhruba 70 vojáků a vysokozdvižné vozíky. Při transportu zboží také asistenci vojenské policie a dali jsme k dispozici dva z vojenských skladů,“ vyjmenoval ministr obrany Martin Stropnický.

Vyškrtnutý kandidát ANO

Média dříve uvedla, že zásah souvisel i se společností Qanto CZ, pod kterou spadá síť velkoobchodů a maloobchodů. Její majitel Stanislav Vodička chtěl kandidovat do zastupitelstva ve Svitavách za hnutí ANO. Z kandidátky byl ale vyškrtnut, protože byl v úterý zadržen pro podezření, že se jeho firma dopouštěla daňových úniků. „V tuto chvíli probíhá trestní řízení a my se nebudeme vyjadřovat ke konkrétním subjektům, kterých se týká, ani k fyzickým nebo právnickým osobám,“ reagoval dnes Vild. 

Tým Kobra funguje od poloviny června a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům. V létě tým oznámil odkrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky za 269 milionů, v oblasti reklamy za 289 milionů a s pohonnými hmotami za 650 milionů korun. V září Kobra uvedla, že ve Zlínském kraji odkryla daňový únik při obchodování s toaletním papírem, papírovými ubrousky a utěrkami se škodou nejméně 25 milionů korun.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?