Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tým „pivo-limo“ chystá expanzi

Česko

Belgicko-americký pivovar Anheuser-Busch InBev a výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo uzavřeli dohodu o spolupráci při nákupu nepřímého zboží a služeb. Podobné spojenectví je ve Spojených státech u takto velkých firem první svého druhu.

LOS ANGELES Výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo a pivovar Anheuser-Busch InBev budou při nákupu zboží a služeb - od počítačů po cestování - postupovat společně. Od tohoto kroku si obě firmy slibují snížení nákladů a zlepšení své ziskovosti.

Ve společném prohlášení zdůraznily, že spolupráce umožní oběma společnostem nakupovat zboží a služby mnohem efektivněji a za příznivější cenu.

Snížením nákladů získají finanční prostředky, které budou moci znovu investovat do svého dalšího růstu. Analytici vidí dohodu jako jednu z možných cest, jak otřást vedoucí pozicí konkurenční Coca-Coly na trhu.

Podle odborníka, kterého cituje agentura Reuters, se jedná o první dohodu o spolupráci při nákupech mezi velkými firmami v USA. „Družstva a další nákupní sdružení jsou běžná u malých firem. Toto je však poprvé, kdy můžeme vidět, že by něco takového udělali dva giganti,“ řekl James Ellis, děkan z Marshall School of Business, která je součástí University of Southern California. Dohoda se týká zboží a služeb, jež nejsou přímo spojené s výrobou nápojů, které firmy prodávají, ale určitého nepřímého zboží a služeb, jako jsou informační technologie, kancelářské potřeby, doprava a údržba, opravy a provozní potřeby a další.

Tým, ve kterém budou mít své zástupce obě společnosti, se zaměří na společné oblasti výdajů a vyjedná nákupy jménem obou firem. Kolik „družstvo“ skutečně ušetří, však bude záviset na jednání o podmínkách jednotlivých nákupů.

Podle Jamese Ellise dohoda neporušuje antimonopolní zákony, protože PepsiCo a AnheuserBusch InBev si přímo nekonkurují. „Jsou to podniky, které nejsou konkurenty, ale hledají podobné druhy zboží. Je to skvělý způsob, jak využít kupní sílu,“ řekl Ellis.

Ellis se domnívá, že některé firmy nebudou mít z dohody radost, protože ztratí odběratele. Pro jiné to však bude příležitost ke zvýšení objemu prodeje a případnému nárůstu počtu produktů, které firmám prodávají.

Anheuser-Busch v loňském roce převzal belgický pivovar InBev za 52 miliard dolarů (asi 902,4 miliardy korun). Spojením vznikl největší pivovar na světě. V Česku firma vlastní Pivovary Staropramen, plánuje však jejich prodej.

***

Kdo spolupracuje

Anheuser-Busch InBev

vznik společnosti: 2008 /belgická

pivovarnická skupina InBev (kořeny

sahají do 14. století) koupila americký

pivovar Anheuser-Bush (vznik 1852)/

sídlo firmy: Leuven (Belgie)

počet zaměstnanců:

přibližně 120 000

počet zemí, ve kterých působí: 30

(jednička nebo dvojka na trhu ve 20

klíčových trzích)

Kombinovaný zisk (2008):

39 miliard dolarů

klíčové značky: Budweiser, Stella

Artois, Beck’s

PepsiCo

vznik společnosti: 1965 (původní

Pepsi Cola Company vznikla v roce

1898)

sídlo firmy: Purchase, NY (USA)

počet zaměstnanců: přes 198 000

zisk (2008):

přes 43

miliard dolarů

klíčové značky: Pepsi, Tropicana,

Frito-Lay, Quaker, Gatorade

Autor: