130 let

Mimořádný briefing k péči o případné pacienty s podezřením na koronavirus se konal 5. března 2020 ve Fakultní nemocnici Brno. Vystoupili na něm (zprava) primář urgentního příjmu Martin Doleček, zdravotnický náměstek ředitele nemocnice Ondřej Ludka, primářka Kliniky infekčních chorob Radana Pařízková a Silvie Hodová z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny. | foto: ČTK

Týmy brněnské Fakultní nemocnice budou kontrolovat podezřelé na koronavirus v domácím prostředí

Česko
  •   13:29aktualizováno  15:16
Brno - Vyčleněné týmy Fakultní nemocnice Brno budou od pátku navštěvovat v domácím prostředí pacienty, u nichž se objeví podezření na nákazu koronavirem. Služba bude dostupná od 7:00 do 19:00 po celém kraji ve spolupráci se záchrannou službou, řekl ve čtvrtek novinářům zdravotnický náměstek nemocnice Ondřej Ludka. Od pondělí chce nemocnice dělat testy na koronavirus v Brně, nyní odběry posílá do Ostravy.

Mezi lidmi roste zájem o soukromé testy na koronavirus, stát nad nimi chce mít kontrolu

V ČR je 12 potvrzených případů nákazy koronavirem, nakažení jsou v nemocnicích v Praze a Ústí nad Labem. V Jihomoravském kraji hygienici vyloučili nákazu u 14 lidí, u dvou na výsledky čekají. V dalších více než 200 případech poskytli lidem konzultace.

Nemocniční tým bude spolupracovat se záchranáři i krajskou hygienickou stanicí. Na základě vyhodnocení hygienické stanice tým k lidem vyjede. „Lidé s podezřením by měli volat na krajskou hygienickou stanici, kontakty jsou na stránkách stanice nebo nemocnice. Hygienický pracovník vyhodnotí riziko, a pokud bude potřeba, kontaktuje záchranku a ta nás, abychom provedli odběr,“ popsal Ludka. Podezření na nákazu vznikne u lidí, kteří budou mít příznaky jako horečku nad 38 stupňů Celsia, kašel a dušnost, vrátí se ze zasažených oblastí, například z Itálie, nebo přijdou do kontaktu s nakaženým člověkem. Po odběru pacient zůstane v domácí karanténě.

Mimořádný briefing k péči o případné pacienty s podezřením na koronavirus se...
Koronavirus (Ilustrační snímek).

Za hromadění roušek trest smrti. Írán plánuje vyslat milice, aby kontrolovaly domy

K pacientům s podezřením na onemocnění vyjede tým, který bude používat speciální ochranné obleky. Po jejich použití bude nemocnice obleky likvidovat. Náměstek Ludka upozornil na to, že by se lidé neměli bát, pokud uvidí v okolí pracovníka v ochranném obleku. „Nechceme, aby vznikala panika, aby to lidé vnímali jako science-fiction,“ řekl Ludka. Zatím podle něj nelze říct, kolikrát bude tým vyjíždět ani kolik pracovníků se do něj přihlásí. Nemocnice chce službu zajišťovat v pracovní době. Opatřením je zamezit tomu, aby do nemocnice chodili pacienti s podezřením na nákazu koronavirem, protože v nemocnici mohou přijít do styku s jinými pacienty, kteří mají například slabší imunitu nebo před operací, a tudíž by pro ně případná nákaza mohla být i smrtelná. „Zatím jsme jediná nemocnice v kraji s infekční klinikou, která bude domů k pacientům vyjíždět. Pokud by zájem narůstal, oslovíme i další nemocnice, aby se na tom podílely a situaci jsme všichni zvládli,“ dodal Ludka.

Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je zhruba 100 000 nakažených a několik tisíc lidí už zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je zatím nejvíce zasažená Itálie.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás