Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Typologie vousáčů

Česko

Máte strniště? Jste in. Nosíte bradku? Tak ji honem oholte. Můžete mít na tváři téměř cokoli, ale kozí bradku raději vynechte. Ženám se nelíbí. A hlavně nenoste plnovous. Tedy pokud vám není devadesát.

Zatímco ženy mohou svoji image měnit pomocí nových účesů či barvy rtěnky, mužům nezbývá než čarovat s vousy. Stačí pár dní nepoužívat žiletku a tvář se změní k nepoznání. A podle preferovaného sestřihu se pak poznají i různé typy mužů. Pojďme se na ně podívat.

Holátka Hladká tvář bez jediného vousku má mezi mužskými sestřihy vousů stále největší zastoupení. Vypadá skvěle a hladká mužská pleť je příjemná i na dotek. Až na to, že příznivci hladkých tváří si musejí zvyknout na každodenní péči. Holit se každé ráno jistě není žádná extra zábava. Uvědomil si už ale některý muž, že my ženy jsme na tom co do ploch holení mnohem hůř? Kdo z nich si zkusil oholit nohy?

Knírkaři a kozí bradkaři Nevím, jestli v tom má prsty historie, kdy jeden nechvalně proslulý muž nosil pod nosem drobný knírek, ale fakt je ten, že muži od knírků i knírů takřka upustili. Pokud takový exemplář náhodou někde potkám, ihned cítím podezření. Sňatkový podvodník? Domácí tyran? Pojišťovák? Buď jak buď, raději beru nohy na ramena.

Dalším prototypem mužských vousů je bradka. Nevím přesně, jaké pohnutky nutí muže oholit si celou tvář a nechat pruh vousů na bradě, ale bradka je v poslední době po hladké tváři nejrozšířenější obličejová úprava. Má snad připomínat preferovaný dámský intimní sestřih? Ponechme tuto teorii v oblasti dohadů...

Mužské bradky mohou vypadat různě – mohou být široké třeba jen jeden centimetr a končit s linií brady. Jindy je to široká dálnice zabírající celou bradu. A v některých případech se muži očividně chtějí podobat kozlům – to když si nechávají bradku růst ještě daleko pod linii brady.

Muži s kozí bradkou mají buď opravdu velký smysl pro humor, nebo jim chybí soudnost. Na bradce se totiž ráda usazuje večeře. Nosit koprovku ve vousech není ten nejlepší způsob, jak přítelkyni sdělit, že zrovna tuhle omáčku máte rádi. Ani kadeřník roku 2007 Michal Zapoměl se o bradce nevyjadřuje zrovna lichotivě: „Bradka je letos opravdu úplně out.“ Obrázkáři Tito muži mění střih vousů skoro stejně často jako ponožky. Jedná se většinou o týpky, co dbají na svůj vzhled a dokážou bez problémů sladit košili s kravatou. Ze své tváře si udělali plátno a pomocí vousů na něm vytvářejí různé obrazy. Ti nejzkušenější hoši s břitvou jsou schopni vytvořit i šachovnici.

Proč ne, ale měli by vědět, že takové kouzlení je vhodné spíš pro mladší ročníky. Oslavou pětadvacátých narozenin by měly skončit i tyhle bláznivé variace. Při představě, že muž tráví dlouhé minuty plné soustředění v koupelně, aby si vytvořil veselé obrazce na tváři a zanechal po sobě umyvadlo plné vousů, mi je nevolno. Už proto, že muž, který tráví v koupelně víc času než žena, je krajně podezřelý. Strnišťáři Nejčastější a také nejoblíbenější úpravou vousů je strniště. V ideálním případě je dlouhé jen tak, jak dokáže vyrůst za tři dny. Pod takovým vousovým porostem jsou totiž patrné rysy tváře a prosvítá pleť. Na druhou stranu jím nositel dává najevo, že je drsný, má rád nedbalou eleganci, nepřehání to s péčí o svůj zevnějšek, avšak nechce být zcela zanedbaný. Strniště vede i u žen. Dobře to vědí hollywoodští herci, kteří neustále vypadají, že si někde zapomněli žiletku. Takového George Clooneyho si bez strniště snad ani nedokážeme představit.

Strniště dodá mužské tváří charizma. Je to efektní a praktická úprava vousů, navíc kratší vousy drží tvar. „Trend úpravy vlasů i vousů jde letos směrem nedbalé elegance a vousy se nosí a la strniště. Ale pozor! Ke strništi patří hladký krk, jinak to působí, jako byste o svou image vůbec nedbali,“ říká kadeřník (a nositel strniště) Michal Zapoměl.

Bodrý dědeček A co plnovous? Nic proti němu, avšak noste ho jen v případě, pokud jste muž v důchodovém věku. U dědečků totiž působí důvěryhodně. Ale u muže v nejlepších letech? Proč by chtěl vypadat starší? Fakt je, že plnovous si také hodně lidí spojuje s intelektem. Tedy ne že by délka obličejového porostu měla co dělat s hodnotou IQ, ale obraz hloubavého filozofa, jenž si zamyšleně hladí vousy, je zkrátka hluboko zakořeněný. Pro takové osoby je navíc vzhled jen povrchní záležitostí. A nakonec ještě dvě rady: Vousy jakýchkoli střihů vypadají nejlépe na mužích s tmavými vousy. Rezavé či blonďaté porosty nevypadají nijak zvlášť efektně. A hlavně myslete při úpravě vousů na to, že jejich úkolem není lapat drobky a zbytky pochutin, ale dotvářet vaši osobnost. Ať už máte vousy jako týpci ze ZZ Top, nebo si vás pletou s Herculem Poirotem.

Nosit koprovku ve vousech není zrovna nejlepší způsob, jak přítelkyni sdělit, že tuhle omáčku máte rádi

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...