24. října 2008 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tyrani z Kuřimi dostali tvrdé tresty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 73Diskuse
Obžalované Klára Mauerová (vlevo) a její sestra Kateřina u brněnského krajského soudu, kde pokračoval proces v kuřimské kauze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalované Klára Mauerová (vlevo) a její sestra Kateřina u brněnského krajského soudu, kde pokračoval proces v kuřimské kauze. | foto: ČTK

BRNO Brněnský krajský soud poslal Kláru Mauerovou na devět let do vězení za brutální týrání jejích synů Ondřeje a Jakuba v kuřimské kauze. Její sestře Kateřině Mauerové uložil deset let vězení. Barbora Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku, byla odsouzena k pěti letům vězení. Hanu Bašovou a Jana Škrlu potrestal soud sedmi lety vězení, Jan Turek stráví ve vězení pět let.

Klára a Kateřina Mauerovy mají jít do věznice se zvýšenou ostrahou, zbylí čtyři obžalovaní do věznice s ostrahou. Z obžalovaných k soudu přišel jen Jan Turek.

Týrání bylo natolik brutální, že jej soudce Pavel Göth pojmenoval jako "likvidaci dětské duše". Zdůraznil, že se nepodařilo objasnit hlavní motivy týrání. Připustil, že mohly souviset se sektářstvím. Neprokázaly se ale teorie o tom, že nahrávání týrání na video jakkoli souviselo s pornoprůmyslem. Nepotvrdily se ani úvahy o zapojení tajných služeb do kauzy.

čtení rozsudku v kauze Kuřim první část


Soudního jednání v největší soudní síni u brněnského krajského soudu se účastnilo přes 50 lidí, jde převážně o novináře. Rozsudek si přišli vyslechnout i někteří kriminalisté, kteří na případu pracovali, a vedoucí dětského centra Klokánek, kde nyní žijí Ondřej a Jakub, Ditta Pokorná. Současnou přítelkyni Jana Turka doprovází stejně jako při minulém jednání publicista John Bok.

čtení rozsudku v kauze Kuřim druhá část


Chlapci byli podle obžaloby týráni od počátku letních prázdnin 2006 do 7. května 2007 na různých místech v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Obžalovaní tam prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová se domnívá, že mučení mělo hochy psychicky zlomit a udělat z nich osoby připravené otrocky oddaně sloužit, třeba i k náboženským cílům.

Mauerová: Byla jsem zmanipulována
Klára Mauerová se hájila tím, že byla zmanipulována blízkými natolik, až v ní byl zcela potlačen mateřský pud. Okolí jí prý namluvilo, že její synové mají výchovné problémy a pokud s nimi nebude tvrdě zacházeno, mohou mít velké potíže v dospívání.

čtení rozsudku v kauze Kuřim třetí část


Později se prý seznámila s údajným psychologem Andrejem Zejnalovem z Ázerbájdžánu. Záhy jí prý začal posílat e-maily a SMS zprávy rady, jaké výchovné terapie by měli její synové podstupovat. Zejnalova ale nevypátrala česká policie ani Interpol. Podle soudu neexistuje. Podle některých informací řídily vše Kateřina Mauerová se Škrlovou.

Soudce dlouze komentoval chování Škrlové. Ta se podle něj vědomě vydávala za Aničku. Neváhala simulovat nemoci, lhát o tom, že byla v minulosti týrána, střídat své identity dle potřeby, hrát si na bezbranné postižené dítě a přitom vědomě škodit Ondrovi. "Nic z toho, co líčí, není pravda," uvedl Göth.

Kauzu odhalila "chůvička"
V procesu často padalo jméno jejího otce Josefa, který si v minulosti vytvořil v Brně sektu odštěpenou od Hnutí Grálu. Její ikonou byla podle některých teorií právě Škrlová, přičemž snahou členů mělo být tuto svoji modlu omladit. Proto prý získala identitu třináctileté Aničky, která žila s Klárou a jejími syny. Soud chtěl předvolat k jednání Škrlu, ten je ale nezvěstný.

Kauzu odhalil loni v květnu Eduard Trdý z Kuřimi. Muž při instalaci takzvané videochůvičky, používané na kontrolu kojenců v postýlkách, zjistil, že se mu na obrazovce televize objevil spoutaný Ondřej. Chlapec byl ve vedlejším domě zavřen v komoře. Jeho matka Klára jej sledovala obdobnou videochůvičkou. Jen shodnou okolností se signál z obou zařízení propojil. Až následně se zjistilo, že byl týrán i Ondřejův bratr Jakub.
Lidovky.cz
  • 73Diskuse