Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Boskovic se objevil kruh ve farmářově obilí. Policie hledá viníky

Česko

  10:06
BOSKOVICE - Policie pátrá po lidech, kteří u Boskovic vytvořili v noci na sobotu obří kruh v obilí na 6 000 metrech čtverečních. Škoda na úrodě soukromého zemědělce, na jehož poli vznikl, se odhaduje na 20 tisíc korun. O případu informovala mluvčí policie Iva Šebková.

Obrazec v obilí blízko Boskovic. foto: Jaroslav Parma

"Mimozemské civilizace i působení vzdušných vírů jsme zatím z vyšetřování vyloučili," řekla mluvčí s úsměvem. Obrazec tvoří obří kruh, v němž je umístěna hvězda s ornamentem. Pachatelé jsou podezřelí z trestného činu poškozování cizí věci.

Obrazec v poli se stal atrakcí

Fotografie obrazce zveřejnila policie a jsou i na webu boskovické radnice. "Obilí není polámané, ale je jen ohnuté až k zemi. Z okruhu se stala atrakce. Míří k němu spousty lidí," uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Podařilo se mu vytvořit letecké snímky kruhu z takzvané kvadrokoptéry, což je v podstatě dálkově ovládaný model vrtulníku. Fotografie vznikly z výšky asi 60 metrů. "Pán, který bydlí nedaleko, procházel tímto místem v pátek ve 22:00, kdy kruh v obilí ještě nebyl. V sobotu ráno kolem 10:00 jej našel, když šel fotit přírodu," dodal Parma.

Tajemství obrazců v polích

  • Poslední kruh v obilí se na Blanensku objevil v srpnu 2010, a to nedaleko Skalice nad Svitavou. I tehdy se hovořilo o tom, že je dokonale propracovaný. Jak vznikl, se nepodařilo zjistit.
  • Vznikem kruhů v obilí se řadu let zabývají i vědci. Zatímco milovníci tajemna je připisují mimozemským civilizacím, odborníci diskutují o tom, zda je nemohou vytvářet vzdušné proudy a jiní se domnívají, že jsou výtvorem lidí, kteří si touto formou dělají dobrý den z jiných.
Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat