21. června 2017 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U centrály proti zločinu přetrvává nevyrovnanost, uvádí nejvyšší žalobce

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO U Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přetrvává nevyrovnanost jednotlivých složek i příslušníků, uvedlo ve výroční zprávě Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Problémem centrály, která vznikla loni 1. srpna sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru, je podle NSZ personální nestabilita.

Sloučení mělo podle zprávy NSZ na některé trestní věci negativní vliv. Zastupitelství svoji výroční zprávu zveřejnilo ve středu, hodnotí v ní i spolupráci s policií. NCOZ se ke zprávě NSZ vyjádří až poté, co se s ní seznámí. Mluvčí centrály proti organizovanému zločinu Iva Knolová ve středu sdělila, že informace, které se vztahují k činnosti NCOZ, vedení útvaru podrobí analýze a v následujících dnech vydá stanovisko.

Příkladem kvalitního a aktivního plnění úkolů ze strany NCOZ je podle zprávy především Sekce závažné hospodářské trestné činnosti a také Sekce organizovaného zločinu. Opačným příkladem je Sekce finanční kriminality, jejíž činnost žalobci hodnotí jako nedostatečně kvalitní a NSZ vidí i nedostatky v komunikaci s dozorovými státními zástupci. „Obecně je však dosud pociťovaným problémem znatelná institucionální a personální nestabilita nově budovaného útvaru,“ uvádí zpráva.

Sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru podle zprávy NSZ negativně ovlivnilo některé trestní věci. „A to především v důsledku odchodu konkrétních zpracovatelů od Policie ČR, ale také obecně v důsledku nutnosti vyřešit řadu provozních záležitostí týkajících se chodu nového útvaru,“ stojí ve zprávě. Tyto negativní vlivy však podle zprávy zatím nelze doložit čísly, NSZ vychází z hodnocení postupu policejních orgánů v konkrétních věcech v rámci dozorové činnosti žalobců.

Zpráva dále uvádí, že se průběžně snižuje počet nově zahajovaných věcí, především věcí vyhledaných operativně pátrací činností policie. Zpráva ale konstatuje, že v této chvíli nelze říct, že by pokles byl zapříčiněný jen vytvořením NCOZ. Počet nových případů podle zprávy poprvé výrazně poklesl už v roce 2015, ovšem po vysokém zatížení obou útvarů v předchozích dvou letech.

„Pokles vyhledávací činnosti lze akceptovat jen v relativně krátkém časovém období, rozhodně by se neměl opakovat v letošním roce, který lze považovat z hlediska hodnocení činnosti NCOZ za klíčový,“ uvádí zpráva.

Vznik NCOZ loni vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani řadě státních zástupců. Vedení policie věří, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Mezi nejhlasitější kritiky reformy patřil bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který kvůli tomu od policie odešel.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz