Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

U komunálek se kupčilo s hlasy více než kdy dříve, klíčová jsou udání

Česko

  6:00
PRAHA - V letošních volbách se u komunálních voleb zřejmě nakupovaly hlasy v mnohem větší míře než před čtyřmi lety. Pro server Lidovky.cz to uvedl člen české pobočky Transparency International (TI) Petr Leyer. Nákupčí prý většinou spoléhají na špatnou ekonomickou situaci v sociálně vyloučených lokalitách.

Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun. ČTK to řekla její předsedkyně Romana Vrbíčková. Podle policejní mluvčí Aleny Bartošové policisté na místě žádné porušení zákona nezjistili. foto: ČTK

Bílina, Ústí nad Labem, Český Těšín a Opava, to jsou podle Leyera jedny z nejproblémovějších letošních lokalit. Oproti minulým komunálním volbám počet odhaleného nakupování hlasů stoupl téměř na dvojnásobek, zatím se jejich počet odhaduje až na patnáct. 

Příběhy, výsledky... VŠE o komunálních a senátních volbách

Transparency International (TI) má údajně k dispozici videozáznamy i audionahrávky a také písemná svědectví lidí, kteří kupčení přímo viděli nebo se ho nějakým způsobem účastnili. Ve většině případů šlo přitom o přímý nákup hlasů, zatímco falešné nahlašování voličů jako v minulých letech se objevilo jen asi ve dvou případech.

Neplatné volby

Podle Leyera existuje i možnost, že v některých okrscích budou volby zneplatněny. „Domnívám se, že se o to budou určité strany nebo kandidáti pokoušet. Je ale otázkou, jestli bylo ovlivnění natolik závažné, aby byly celé volby zneplatněny,“ řekl serveru Lidovky.cz a dodal, že organizace se bude snažit o to, aby jednotlivé případy řešila policie a v případě potřeby se dostaly až k soudu. Do uplácení prý byly zapleteny strany napříč politickým spektrem a to jak velké subjekty, tak místní uskupení.

ČTĚTE TAKÉ:

Nákupčí hlasů prý většinou spoléhají na špatnou ekonomickou situaci obyvatel nejrůznějších ghett a vyloučených lokalit. „Ti lidé často nedokáží chápat hodnotu svého hlasu jinak než z ekonomického hlediska a nákupčí toho zneužívají,“ tvrdí Leyer.

Nákup se většinou odvíjí od toho, kolik je potřeba hlasů na získání mandátu. „Nákupčí nebo kandidáti mají třeba spočítáno, že na zisk jednoho mandátu je potřeba sto hlasů, a podle toho se zařizují.“ Počty nakoupených hlasů se prý pohybují v řádů desítek až stovek.

Z kanceláře se odhaluje těžko

Prvotní podnět prý většinou dorazí od někoho z místních, který podezřelou činnost nahlásí. Jinak se o uplácení nemají členové TI příliš šancí dozvědět. „Většinou je potřeba získat nějakého místního člověka, který se vyzná v poměrech a ví, jak zhruba se v dané lokalitě může uplácet. Důkazy se pak získávají svědectvím někoho, kdo viděl předávání peněz, případně natáčením těchto činností na normální nebo skrytou kameru a mikrofon. Ale tu prvotní informaci potřebujeme od místních, kteří to dění sledují,“ uvádí Leyer.  

Výsledky komunálních voleb

I přesto se však případy dokazují poměrně těžko. Mnohdy se podaří vypátrat jen to, že hlasy někdo nakupuje, není už však jasné pro koho. TI má ale prý i několik zfalšovaných volebních archů s předvyplněnými jmény konkrétních kandidátů.

Dvakrát více než u minulých voleb

Podobné monitorování probíhalo i před čtyřmi lety, zaznamenáno však bylo zhruba poloviční množství případů, co letos. V několika lokalitách byly nakonec volby zneplatněny, například v Karlově Studánce, Českém Těšíně nebo Krupce na Teplicku. „Je otázkou, jestli to je proto, že jsme se na to víc zaměřili, anebo jestli se ten problém stal masovějším,“ komentuje nárůst Leyer a dodává, že třeba v Krupce se kupčení s hlasy podařilo letos téměř zcela zamezit. „Určitě zapůsobila prevence a medializace problému. Pokud se to tam dělo, bylo to v menší míře. Nebylo to otevřené a masové nakupování voličů na parkovištích nebo přímo před volebními místnostmi.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!