Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

U kriminalistů vyšetřujících kauzu Čapí hnízdo se údajně našly odposlechy

Česko

  10:19aktualizováno  14:29
PRAHA - Vyšetřovatele, kteří mají na starost vyšetřování kauzy luxusní farmy Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše, někdo odposlouchával. Štěnice a skryté kamery měli nalézt ve svých kancelářích policisté z pražské hospodářské kriminálky. Podle České televize by odposlechy mohly být spojené s kauzou Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Na snímku policisté, kteří zasahovali v domě u Ivo Rittiga. foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Podle ČT policie podezřívá jednoho z kriminalistů, že na pokyn lidí z okolí Jany Nagyové ovlivňoval vyšetřování bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka kvůli zveřejnění odměn, které Nagyová pobírala jako někdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase.

S informací o odposleších přišel deník Právo. Šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavel Klučka nechtěl informaci ohledně nálezů odposlechů komentovat. Podle Práva byly odposlechy nalezeny i v jeho kanceláři.

Vyšetřování policistů je ze zákona pověřena Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Mluvčí GIBS Radka Sandorová ale odmítla záležitost komentovat. „K dotazované věci nebyly uvolněny žádné informace ke zveřejnění,“ řekla Sandorová.

Bělobrádek kritizoval Babiše za Čapí hnízdo. Církevní restituce je tunel, reagoval šéf ANO

Podle Práva je také možné, že by za odposlechy mohli stát detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zložinu (ÚOOZ). Mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták se odmítl k případu odposlechů vyjádřit.

„Nemám žádné povědomí o tom, že by policie vyšetřovala Čapí hnízdo. Nemám o tom žádnou informaci. Považuju to zase za nějakou podivnou náhodu, že právě dnes, když máme (hnutí ANO) konferenci, to hned ráno někdo oznámí,“ reagoval Babiš pro ČTK na informaci o nálezu odposlechů u policistů, kteří prý vyšetřují okolnosti přestavby jeho farmy.

Farmu Čapí hnízdo vlastnil v letech 2007 až 2008 koncern Agrofert Andreje Babiše. Poté změnila formu vlastnictví. Díky tomu nebylo možné dohledat majitele a farma tak mohla dosáhnout na evropské dotace v hodnotě přesahující 50 milionů korun, na které by v Agrofertu nedosáhla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínky, se farma vrátila zpět mezi Babišovy firmy. Někteří politici tento krok považují za dotační podvod. Případem firmy se zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Autoři: ,