Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav 3 °C polojasno Předplatné LN
29. dubna 2018 18:29, aktualizováno  21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Technoparty u Liberce trvá třetí den. Účastníků je kolem sedmi tisíc, stížností přibývá

Závažné delikty zatím policie řešit nemusela, přibývá ale stížností na hluk z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závažné delikty zatím policie řešit nemusela, přibývá ale stížností na hluk z... | foto: ČTK

LIBEREC U Liberce třetí den duní technoparty. Podle policie se počet návštěvníků Czarotek Free Party ustálil na zhruba 7000. I když stále nějací přijíždějí, jiní zase odjíždějí. Akce se zatím obešla bez závažnějších deliktů. V policejní cele ale skončil 33letý Němec, kterého zastavila hlídka na cestě z Mníšku do Krásné Studánky v autě bez registračních značek.

Muž nadýchal přes dvě promile a byl i pod vlivem drog. Je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Policisté dostali i během neděle několik desítek stížností na hluk. Podle libereckého primátora Tibora Batthyánye (býv. ANO) může město akci řešit jen v přestupkovém řízení. „Můžeme udělit pokutu až 10 tisíc korun, bohužel nemáme možnost akci na soukromém pozemku zakázat. Řešíme to s majitelem pozemku i s organizátory. Požádali jsme o součinnost také policii, ale podle metodiky ministerstva vnitra nejsou páky, jak to zakázat,“ uvedl v neděli primátor. Radnice podle něj akci rozhodně nepovolila, těsně před jejím zahájením dostala jen ohlášení.

Na místě je podle odhadu policistů zhruba 25 hudebních systémů. „V době nočního klidu se tam pohybovali lidé ze státního zdravotního ústavu, kteří měřili hluk. Nicméně nešlo o hodnoty, které by byly zdraví ohrožující. Jsou určité limity, třeba i u rychlostních komunikací, které jsou kolem 70 decibelů, a tam ty hodnoty byly naměřeny mezi 40 a 60 decibely v různých místech, protože měřili na několika místech,“ řekla Suchánková.

Fanoušci techna přijíždí i ze zahraničí.
Majitel pozemku, na němž se technoparty konala, s akcí údajně souhlasil.

Lidé v nedaleké Krásné Studánce ale žádné zlepšení nezaznamenali. „Nedalo se vůbec spát,“ postěžovala si jedna z tamních obyvatelek. I v některých částech Liberce lidé museli zavírat okna, aby dunění v noci unikli.

Záchranná služba vyjela šestkrát

Celkem šestkrát vyjížděla na akci záchranná služba, podle mluvčího Michaela Georgieva nešlo ale o nic závažného. „V jednom případě to bylo poranění nohy, v dalším bezvědomí zřejmě z intoxikace drogami či alkoholem,“ oznámil Georgiev. Záchranáři podle něj ošetřovali také jedno zranění po napadení a údajné uštknutí zmijí. „To se nám ale nepodařilo prokázat,“ poznamenal. Zranění podle něj nebyla vážná, Georgiev se ale obává, že bude výjezdů kvůli vyčerpání účastníků přibývat. Akce má skončit v úterý večer.

Policie zatím žádné vážné delikty řešit nemusela. „Zkontrolovali jsme bezmála 420 osob a přes 250 vozidel,“ doplnila Suchánková. V blízkosti bývalého hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou celníci kontrolovali 19letého cizince, u kterého objevili drogy. „Se zajištěnou zakázanou látkou jej předali policii. Cizinec byl projednán ve zkráceném přípravném trestním řízení pro trestný čin nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Do zhruba čtyř hodin po jeho převzetí a provedení nezbytných úkonů byl předán spisový materiál státnímu zástupci a následně soudu,“ řekla Suchánková. Mladíkovi hrozí až pět let vězení.

Technoparty je v oblasti mezi Libercem, Mníškem a Stráží nad Nisou nedaleko hlavní silnice 13 vedoucí do Frýdlantu. Policie podle Suchánkové řeší zejména dopravní obslužnost na této komunikace při příjezdech účastníků na pronajaté pozemky. Na místě jsou desítky policistů. „Od počátku spolupracujeme i s ostatními krajskými policejními ředitelstvími v Ústeckém kraji a středních Čechách a také se speciální pořádkovou jednotkou z Prahy,“ řekla Suchánková.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...