23. února 2017 12:29, aktualizováno  18:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U Poličky vybuchla trhavina TNT, 19 zraněných. Policie okolí evakuovala

Z bezpečné vzdálenosti objekt monitoruje policejní vrtulník... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z bezpečné vzdálenosti objekt monitoruje policejní vrtulník... | foto: ČTK

V jedné z hal v areálu strojíren v obci Bořiny u Poličky vybuchla munice. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, na místě zasahuje 14 hasičských jednotek. Podle posledních informací je 19 zraněných, z toho tři těžce. Policie uzavřela oblast kolem areálu, zóna je 1200 až 1300 metrů metrů od firmy. Nebezpečí výbuchu trvá. Lidé z bytových domů se evakuují.

Lidé z bytových domů v okolí stráví nejméně jednu noc mimo domov. Sdělila to policejní mluvčí Hana Kaizarová. Dvě přístupové silnice policie rovněž uzavřela, aby tam nikdo nemohl vjet.

První výbuch se ozval v 11:20, pak následovaly další. Těžce zranění jsou tři zaměstnanci strojíren. Jeden dobrovolný a tři profesionální hasiči byli zraněni pouze lehce. Nehoda se stala ve firmě, která se zaměřuje na demontáž zbraňových systémů.

Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavla Svobody vyjely na místo nejprve dvě posádky záchranářů, později musely být vyslány další. Aktuálně je na místě hlášeno 19 zraněných. Tři vážně popálení lidé jsou na popáleninových centrech v Praze a Brně.

Situace po sérii výbuchů v Poličských strojírnách. Na snímku vjezd do areálu.
Policejní vůz nedaleko areálu společnosti.

Kvůli výbuchu byl aktivován traumatologický plán

Nemocnice a záchranná služba pracují v režimu mimořádné události, kdy rozsah zraněných přesahuje lokální možnosti. Momentálně se na místě nachází deset sanitek. „Budou tam přistávat dva vrtulníky. Vezeme také náhradní sanitku za vůz poškozený výbuchem,“ dodal Svoboda.

Litomyšlská nemocnice přijala sedm zraněných, z toho dva středně těžce zraněné. Svitavská nemocnice ošetřuje osm lehce zraněných lidí. Jeden středně těžce zraněný pacient je v pardubické nemocnici. „Středně těžká a lehká zranění způsobila například tlaková vlna,“ řekl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený.

„Ono to pořád ještě bouchá. V současné chvíli, kdy je tady totální zmatek, je tu asi záchranářský vrtulník. Čtyři lidé byli zraněni, možná jich tam je víc, ještě je odtamtud nevytáhli,“ popsala situaci bezprostředně po prvním výbuchu mluvčí policie Hana Kaizarová. V areálu se nacházely plynové lahve. Podle místních obyvatel jsou výbuchy slyšet několik kilometrů daleko.

Rozšíření požáru podle operačního důstojníka krajských hasičů Michaela Moravce nehrozí. „Haly v poličských strojírnách jsou postavené takovým způsobem, že když jedna hoří, tak nemůže ohrozit jinou,“ uvedl pro Lidovky.cz. Nebezpečí dva kilometry vzdálené Poličce nehrozí. Podle náměstka krajského ředitele hasičů Aleše Černohorského je situace stabilizovaná. Objekt s trhavinami dál hoří, ale je izolovaný od ostatních. Do objektu se nicméně stále nedá dostat. Hasiči vyčkávají a jsou připraveni zasáhnout jakmile to bude možné.

„Z bezpečné vzdálenosti objekt monitoruje, i z vrchu ho kontroluje policejní vrtulník. Budeme čekat až to vyhoří,“ řekl Černohorský. Doba se nedá podle Černohorského odhadnout, hlavní slovo budou mít pyrotechnici a policie.

Lidé z okolních budov byli evakuováni

Hasiči jsou připravení zasáhnout, ale vzhledem ke stále probíhajícím detonacím nemohou proniknout přímo do budovy, v níž došlo k výbuchu.

Na místo neštěstí už dorazili vyšetřovatelé. Co přesně výbuch způsobilo, ale zatím není možné určit. V areálu se nachází výrobna raketových a leteckých motorů a spousta nebezpečných látek.

Krajský úřad havarijní plány podniků s obdobnou výrobou schvaluje, další opatření zajištění areálu možná nebudou potřeba. „Havarijní plán objektu s takovými mimořádnými událostmi počítá, my pravidelně kontrolujeme, zdali existuje, zdali je aktuální,“ řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD), který odjel na místo neštěstí.

V září 2015 v areálu Poličských strojíren explodovalo v hale 320 tun střelného prachu. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Škoda byla 14 milionů korun na 14 milionů korun. Policie vyšetřování požáru uzavřela jako správní delikt. Možné spáchání trestných činů obecného ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti se nepotvrdilo.

Výbuch způsobila trhlavina TNT

Výbuch způsobila trhavina tritol, která byla součástí munice. Exploze se přenesla na další uskladněný materiál, což způsobilo sérii výbuchů. Řekl mluvčí Českého báňského úřad Bohuslav Machek.

„Tritol tvoří náplň jednotlivých druhů munice, je to část, co způsobuje explozi. Firma provádí delaboraci vojenských materiálů, z jednotlivých nábojů munice získává výbušné látky, tritol se následně zpracovává v civilním využití,“ vysvětlil Machek. Delaborace jsou kroky vedoucí ke zničení munice.

Silná trhavina se také nazývá trinitrotoluen nebo TNT. Podle stručného vyjádření firmy se událost stala na lisu trhavin. Prvotní příčinu podle Machka označila firma i inspektoři báňského úřadu. V pátek budou ve vyšetřování pokračovat, dodal Machek.

„Ve čtvrtek přivezeme hasicí tank. Jestli vůbec sjede z podvalníku, rozhodne pyrotechnik,“ řekl náměstek ředitele krajských hasičů Aleš Černohorský.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

, Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz