Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zoo může na zábrany zapomenout, poškodily by Prahu

Primátor Hudeček se setkal s ředitelem Bobkem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Hudeček se setkal s ředitelem Bobkem | foto: Michal ŠulaLidové noviny

PRAHA Protipovodňové zábrany u pražské zoo stavět nyní nelze, tvrdí město. Nechá vypracovat analýzu a bude hledat řešení, jak zahradu proti povodním ochránit. Pokud jej nenajde, dojde možná ke změně uspořádání pavilonů v areálu zoo.

Řekl to zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Povodeň zaplavila spodní část zahrady, evakuována odtud musela být všechna zvířata, škody jsou předběžně 160 milionů korun.

Trója je podle Hudečka přirozeným rozlivovým územím a to, že bariéry v minulosti u zoo nebyly vystavěny, má důvod. Pokud by tady byly, vzniklo by pod zoo hrdlo a stoupla by hladina v Praze nad tímto hrdlem, tedy směrem do centra. "Co nejdříve bych chtěl mít v ruce analýzu, která nastíní způsob řešení," uvedl Hudeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud nebude možné nalézt řešení, jak zahradu proti povodni ochránit, například vybagrovat část řeky, přijde na řadu myšlenka na změnu uspořádání uvnitř zahrady a změnu koncepce.

Na chybějící protipovodňové zábrany si v uplynulých dnech stěžoval ředitel zahrady Miroslav Bobek, který upozornil na to, že při výstavbě protipovodňových zábran byl úsek u zoo vynechán. "Zásadní je, že se obě strany snaží situaci řešit. Technický způsob řešení přijde na řadu až později," řekl dnes Bobek.

Škody v zoo

Evakuace zvířat do horní části zahrady začala v neděli kolem 14:00. Podle velmi předběžného odhadu by se škody v zoo mohly vyšplhat na 160 milionů korun. V roce 2002 dosáhly škody 232 milionů korun. Zoo již zřídila vlastní povodňové konto, příspěvky mohou lidé posílat na účet 3070207/0100.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...