5. června 2013 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zoo může na zábrany zapomenout, poškodily by Prahu

Primátor Hudeček se setkal s ředitelem Bobkem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Hudeček se setkal s ředitelem Bobkem | foto: Michal ŠulaLidové noviny

PRAHA Protipovodňové zábrany u pražské zoo stavět nyní nelze, tvrdí město. Nechá vypracovat analýzu a bude hledat řešení, jak zahradu proti povodním ochránit. Pokud jej nenajde, dojde možná ke změně uspořádání pavilonů v areálu zoo.

Řekl to zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Povodeň zaplavila spodní část zahrady, evakuována odtud musela být všechna zvířata, škody jsou předběžně 160 milionů korun.

Trója je podle Hudečka přirozeným rozlivovým územím a to, že bariéry v minulosti u zoo nebyly vystavěny, má důvod. Pokud by tady byly, vzniklo by pod zoo hrdlo a stoupla by hladina v Praze nad tímto hrdlem, tedy směrem do centra. "Co nejdříve bych chtěl mít v ruce analýzu, která nastíní způsob řešení," uvedl Hudeček.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud nebude možné nalézt řešení, jak zahradu proti povodni ochránit, například vybagrovat část řeky, přijde na řadu myšlenka na změnu uspořádání uvnitř zahrady a změnu koncepce.

Na chybějící protipovodňové zábrany si v uplynulých dnech stěžoval ředitel zahrady Miroslav Bobek, který upozornil na to, že při výstavbě protipovodňových zábran byl úsek u zoo vynechán. "Zásadní je, že se obě strany snaží situaci řešit. Technický způsob řešení přijde na řadu až později," řekl dnes Bobek.

Škody v zoo

Evakuace zvířat do horní části zahrady začala v neděli kolem 14:00. Podle velmi předběžného odhadu by se škody v zoo mohly vyšplhat na 160 milionů korun. V roce 2002 dosáhly škody 232 milionů korun. Zoo již zřídila vlastní povodňové konto, příspěvky mohou lidé posílat na účet 3070207/0100.

Lidovky.cz, ČTK