11. května 2019 11:40, aktualizováno  19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U Příbrami nouzově přistálo vyhlídkové letadlo, mělo poškozený podvozek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: HZS Středočeského kraje.

Příbram Na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami v sobotu nouzově přistávalo malé dopravní letadlo s poškozeným podvozkem. Na jeho palubě byli čtyři lidé včetně pilota, událost se obešla bez zranění, uvedla mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Případem se bude zabývat Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Hasiči přistávací dráhu pokryli hasební pěnou, aby zabránili případnému požáru. Pilot před přistávacím manévrem kroužil téměř hodinu a půl nad letištěm, aby vypotřeboval co nejvíc paliva. „Letadlo přistálo bezpečně, nikdo není zraněný. Pilot to zvládl úžasně,“ uvedla Fliegerová. Ze stroje během přistání neunikly žádné provozní kapaliny ani nevznikl požár.

Událost byla hlášena před 10:30. Závady na podvozku si při startu všiml jiný pilot a informoval řídicí věž, která zprávu předala do letadla. Poškozený stroj Piper PA 28/180 byl dostatečně dlouho ve vzduchu, takže se hasiči mohli na nouzové přistání dobře připravit. Kolem přistávací dráhy rozmístili cisterny, aby případný požár zlikvidovali co nejrychleji.

Hasiči kvůli nouzovému přistání pokryli dráhu na letišti Dlouhá Lhota u...

Hasiči kvůli nouzovému přistání pokryli dráhu na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami hasební pěnou.

Na letišti zasahovaly profesionální jednotky z Příbrami a Dobříše a dobrovolné z Bohutína, Dolních Hbit, Obecnice, Rosovic a Trhových Dušníků. Příbramští hasiči přijeli i se speciálním sněhovým přívěsem. Kvůli většímu počtu jednotek a charakteru události byl vyhlášen druhý poplachový stupeň.

V pohotovosti byli kromě hasičů a policistů také záchranáři. Na místě měli tři pozemní posádky a leteckou záchrannou službu z Prahy, řekla sdělila mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Případ podle policejní mluvčí Markéty Johnové převezmou odborníci na letecké nehody, policisté se jím dál zabývat nebudou. „Byli jsme na místě, ale tím, že to bylo nahlášené dopředu, že to je technická závada a nikomu se nic nestalo, tak to pro nás končí,“ dodala mluvčí.

ČTK
J. Kotala Borec. 14:32 11.5.2019

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?