15. srpna 2007 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U Radotína budou nové Slapy

koupaliště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy koupaliště - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Největší vodní plocha v metropoli vznikne v místech, kde v srpnu 2002 začaly pražské povodně. Radotínské laguny budou největší rekreační zónou na Vltavě.

Rekreační zóna, která nebude mít v hlavním městě konkurenci. Taková budou čtyři velká jezera s plážemi, sportovišti a přístavem motorových člunů, jež mají vzniknout mezi Radotínem a Zbraslaví do čtyř až šesti let.

Jezera tak vzniknou přesně tam, kde už jednou obrovská vodní plocha byla. Při povodních v roce 2002. „Vypadalo to tam jako velké moře, jehož hráz tvořila Strakonická výpadovka. Museli jsme čerpat vodu z radotínských lagun megačerpadly, která jinak ani nepoužíváme,“ řekl ředitel pražských hasičů Dalibor Gosman.
Takzvané radotínské laguny, jak připravovanou rekreační zónu nazývá magistrát, mají být soustavou čtyř různě velikých jezer. „Bude to mít stejnou funkci jako Slapy. Několik přírodních koupališť ideálních ke koupání s naprosto čistou vodou. Ta bude hlavně z Berounky a Vltavy. Bude ovšem filtrovaná,“ popsal celý areál i zdroj tamní vody náměstek primátora Pavel Klega.

Dvě jezera k rekreaci, dvě ke sportu

Podle prvních studií magistrátu mají být dvě jezera využita k rekreaci. Lidé se tu budou tedy hlavně koupat a slunit. Sportovat budou na dvou zbylých jezerech, z nichž jedno - to nejjižnější - bude ze všech vodních ploch u Radotína největší. To bude svou velkou rozlohou ideální hlavně pro příznivce jachtingu a windsurfingu. Rejdící jachty mají doplnit na hladině také motorové čluny, které tu budou mít vybudováno své kotviště. Plánuje se i přístaviště výletních lodí mířících na Zbraslav a Slapy.

 Pláže se budou prolínat se zelenými loukami, na kterých se postaví nejrůznější restaurace, sportoviště, cyklistické stezky, in-line dráhy a skatepark. „Využití ploch se ale může změnit. Záleží totiž jen na investorech, co tu budou chtít postavit,“ dodal Klega.

Rekreační zóna bude mít i svůj monument. Bude jím nejdelší most v Praze, který bude celé údolí přetínat. Dlouhý most má být vlastně součástí dálničního okruhu kolem hlavního města. Hned po zdolání jezerní oblasti naváže na složitou mimoúrovňovou křižovatku u Zbraslavi, odkud povede další most přes Vltavu. Most nad jezery bude také jediným suchým místem v případě, že celou lokalitu postihne povodeň. Celá jezerní oblast bude totiž proti záplavám chráněna minimálně. Zaplaví ji už třicetiletá voda.

Rozlití vody v neobydlené oblasti u soutoku Berounky a Vltavy vlastně zmírní sílu vody v centru města. V okolí Radotína bude záplavová zóna, takže jiný než rekreační charakter území mít nemůže.

 A jak vypadají budoucí jezera v těchto dnech? V současnosti jsou na území budoucích jezer velké zahrádkářské skleníky a pole. Po zbourání všech objektů a vytěžení zeminy pod nimi bude podle Klegy v roce 2010 prostor připraven pro výstavbu lagun. Současně s tím začne i stavba jihozápadní části pražského okruhu.