Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

U squattu Cibulka byly ‚zbraně‘ proti policistům. Kriminalisté to věděli, ale neřešili

Česko

  7:00
PRAHA - Policie vyklidila squatt Cibulka, i když věděla, že jsou v jeho blízkosti zakopané zápalné lahve určené k obraně. Dozvěděli se to od vůdce „prvních českých teroristů“ Petra S. Ten měl podle žalobce plánovat zapálit vlak s vojenským materiálem a se skupinou připravovat i útok na policejní vůz.

Policisté vyzbrojeni gumovými projektily se připravují na zásah foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Tříhodinový zásah, desítky policistů a služebních vozů a několik lehce zraněných aktivistů. Tak vypadal květnový zásah v usedlosti Cibulka, která byla roky v držení squatterů. Vše ale nakonec nemuselo proběhnout tak hladce. V blízkosti objektu totiž bylo zakopáno několik zápalných lahví připravených k obraně.

Nádoby s hořlavinou poblíž Cibulky zakopala skupina anarchistů, kterou policie podezřívá i z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem. Loni v prosinci žalobce rozšířil stíhání o „násilí vůči úřední osobě“. K tomu ale v reálu nedošlo, stejně jako u vlaku byl čin ve fázi přípravy a cílem mělo být právě policejní auto u Cibulky.

„Policie věděla o těch lahví, než byl zásah na Cibulce a to přímo od pana Petra S. Vyzvedli to až po zásahu,“ řekl serveru Lidovky.cz advokát Pavel Uhl, který zastupuje obviněnou Slovenku Katarinu Z. Tu kriminalisté viní z toho, že možný trestný čin nepřekazila. Během vyklízení se nacházela přímo v Cibulce.

Zelená plachta má na některých místech zabránit pohledu do areálu.
Plot se táhne před bývalou kamennou zítkou.

Petr S. se o zakopaných lahvích podle několika zdrojů obeznámených s vyšetřováním zmiňoval již u prvních výslechů a byl ochotný dokonce policistům ukázat, kde leží. Kriminalisté přesto nespěchali a nádoby odnesli až po vyklizení squattu.

„I z hlediska toho, co bylo zachyceno během rozhovorů, že ‚nikdo nesmí být zraněn a nesmí se útočit na lidi‘, máme za to, že to obvinění je uměle eskalované,“ tvrdí advokát Petr Šťastný, který zastupuje Petra S. „K útoku nedošlo a nikdo nic fakticky neudělal,“ dodal.

Zkouška ohněm

Že by ale nehrozilo žádné nebezpečí si kriminalisté nemyslí. I když se mělo útočit„jen“ na prázdné policejní auto kvůli odlákání pozornosti během vyklízení squattu, soudní znalci například zkoušeli, zdali by od zápalných lahví mohla chytnout uniforma policistů. Podobný pokus byl v minulosti uskutečněn i s vlakem. Vyšetřovatelé totiž chtěli zjistit, zda by „teroristé“ mohli se svým plánem uspět.

Informací o případu je zatím málo, neboť je na něj uvaleno informační embargo. „Nebudu to komentovat,“ opakuje vytrvale žalobce Vladimír Pazourek. V případu „prvních českých teroristů“ jsou dva lidé obvinění z přípravy teroristického útoku a další dva z nepřekažení trestného činu. Petr S. i jeho kamarád Martin I. byly stíhání ve vazbě. Petra S. ale museli propustit kvůli administrativní chybě.

Plán útoku

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněknavazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány.

Útok na vlak chtěla skupina podle policie provést na železničním mostě, který spojuje pražský Braník s Velkou Chuchlí, za použití nádoby s hořlavinou. Podle policie ale anarchisté akci odložili. Petr S. se podle spisu obával, že v zimě by skupina zanechala ve sněhu stopy.

Policie připisuje v odůvodnění zásahu proti extremistům Petrovi S. členství v Síti revolučních buněk, které stojí za žhářskými útoky na policejní auta, mýtné brány a několik firem. Sám obviněný spojení s extremisty ale odmítá. „Několikrát mně i policii členství popřel. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený,“ tvrdí Šťastný. Žhářské útoky navíc pokračovaly, i když byli podezřelí ve vazbě.

Železniční most v Praze Braníku známý jako most inteligence. Zde se měl podle policie odehrát teroristický útok na vlak.

I když lidé blízcí Petrovi S. označují lidi ze skupiny za pacifisty nesnášející válku, podle Štěpána Výborného, experta na extremismus z Masarykovy univerzity, se tento pohled na svět s jejich přesvědčením nevylučuje. „V minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro tu Síť revolučních buněk mohl být tím nepřítelem míru vlak NATO, který převážel ten vojenský materiál,“ míní Výborný.

Vyšetřování provází od začátku celá řada pochybností. Anarchisté tvrdí, že na ně byl vyvíjen nátlak policejními agenty. Ti je měli k údajné přípravě dotlačit. V policejní síti také skončilo mnoho lidí, kteří se skupinou neměli nic společného. Kvůli tomu vznikla kampaň Antifénix, která zásah vyšetřovatelů odsuzuje.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Autor: