Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

U Verdunu se slavil konec Velké války

Česko

Francouzi, Britové i Němci vzpomínali na 90. výročí podpisu mírové smlouvy, která ukončila krvavou první světovou válku

PAŘÍŽ/PRAHA V mnoha zemích Evropy i světa je to stále jeden z nejvýznamnějších svátků. Před devadesáti lety, 11. listopadu 1918 v 11 hodin, bylo podepsáno příměří, kterým skončila první světová válka, jež byla pro Francouze, Brity a další národy vůbec nejkrvavějším konfliktem v jejich historii, horším než druhá světová válka. A které proto dodnes říkají Velká válka.

Hlavní oslavy se letos netradičně konaly v dějišti jedné z nejhorších bitev tohoto konfliktu, u francouzského Verdunu, kde přišlo o život několik set tisíc vojáků. Menší akce se konaly na dalších místech Francie, Velké Británie a dalších zemí, které se konfliktu účastnily.

Rozhodnutím přesunout oslavy 90. výročí konce první světové války z centra Paříže, kde se tradičně slaví u Vítězného oblouku, vyvolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy nevoli britských válečných veteránů, ale také u německé kancléřky Angely Merkelové. Pro britské veterány je místo „nevhodné“, protože zde prakticky žádní britští vojáci nebojovali, pro Němce je bitva u Verdunu vzpomínkou, na kterou nejsou příliš hrdí.

Na včerejší akci byl kromě Sarkozyho a jeho ženy Carly přítomen také britský korunní princ Charles s manželkou Camillou. Také oni se nevyhnuli kritice. „Předpokládal bych, že princ Charles bude 11. listopadu spíše na britském bojišti,“ řekl listu The Evening Standard válečný veterán Arthur Titherington.

Na akci byla pozvána také Angela Merkelová, ale na poslední chvíli prý svoji účast odřekla. „Rozzlobilo ji (Merkelovou), že Sarkozy vybral místo, které je symbolem nechvalné vojenské minulosti Německa. Důstojná akce, která se po desítky let slaví Paříži, by jí vyhovovala mnohem lépe,“ řekl jeden z organizátorů. Podle stanoviska Elysejského paláce měla kancléřka „plný diář“, a proto za sebe poslala nynějšího předsedu německého Senátu Petera Müllera.

Vzpomínka na popravené Sarkozy včera před pevností Douaumont, která byla v bitvě u Verdunu jedním ze strategických míst, mimo jiné vzpomněl na 600 francouzských vojáků, kteří byli během války popraveni ve vlastních řadách. Odmítli totiž pokračovat v bojích po sérii krvavých proher v severovýchodní Francii v roce 1917. „Myslím na tyto muže, po kterých se chtělo příliš mnoho a kteří byli posíláni na smrt vinou svých vůdců a kteří jednoho dne ztratili sílu dále bojovat,“ řekl Sarkozy.

Hrstka válečných veteránů Pouze hrstka válečných veteránů se devadesátého výročí konce války dočkala. Bývalí členové britských vzdušných a námořních sil 112letý Henry Allingham, 110letý Harry Patch a 108letý Bill Stone přesně v 11 hodin dopoledne v centru Londýna u válečného památníku drželi dvě minuty ticha jako jedni z mála žijících pamětníků. V Austrálii ještě žije 107letý Claude Choules.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!