Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Museli jsem být v práci a jeli jsme z Brna, ozývalo se z hloučku Gottových fandů, kteří se nedostali do Žofína

Lidé čekající na Karla Gotta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé čekající na Karla Gotta. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Fronta k pražskému Žofínu, kde se veřejnost od pátečního rána loučila se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem, byla před 22:00 zahrazena před mostkem spojujícím Masarykovo nábřeží a Slovanský ostrov. Policie vpouštěla po malých skupinách zájemce, kteří ještě stáli na Masarykově nábřeží.

Policejní mluvčí Eva Kropáčová uvedla, že tam v tu chvíli čekalo ještě zhruba 1000 lidí. Zda se nakonec všichni dostanou do Velkého sálu žofínského paláce, ale nechtěla odhadovat. Veřejné rozloučení mělo podle pořadatelů skončit nejpozději o půlnoci, kdy bude odvezena rakev se zesnulým.

Policisté původně zahradili frontu čekajících fanoušků kolem 20:00 na Janáčkově nábřeží. Odhadovali totiž, že se víc lidí do půlnoci do žofínského paláce nestihne dostat. Na místě však bylo několik stovek lidí, kteří byli zklamaní a odmítali místo opustit.  O vpuštění se do fronty dožadovali společným zpěvem písně Kávu si osladím. „Není naše chyba, že jsme přišli až nyní. Museli jsem být v práci a jeli jsme z Brna,“ uvedla zklamaná dvojice, která byla mezi prvními, kteří stáli za hrazením.

„Jela jsem z Liberce, dálnice D10 byla ucpaná a přijela jsem s hodinovým zpožděním,“ řekla další žena. Lidé spoléhali na informaci, že při velkém zájmu bude žofínský palác otevřený až do půlnoci. Za ohrazením podle něj stáli převážně přespolní, kteří do Prahy z vážného důvodu nemohli přijet dřív. Mezi čekajícími byly i rodiny s dětmi.

„Prosíme zájemce, aby již nepřicházeli a využili pietní místo v Kinského zahradě, kde je stále prostor pro důstojné uctění památky zesnulého umělce,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Pietní místo v Praze 5, kde Gott léta žil a je jejím čestným občanem bude lidem přístupné do nedělní půlnoci. Po skončení rozloučení v žofínském paláci tam budou převezeny také všechny květiny z Velkého sálu.

Policie nakonec  situaci řídí operativně podle rychlosti, jakou lidé postupují.

Pořadatelé odhadují, že do půlnoci by počet lidí, kteří se dnes přišli naposledy rozloučit s Karlem Gottem, mohl dosáhnout 50 000, řekli ČTK.

Ve Velkém sále, kde je vystavena na katafalku rakev a stojí u ní celý den vojáci čestné stráže, je neustále mezi 50 a 60 lidmi. Přinášejí květiny, fotografují a natáčejí si smuteční místnost. Stupínky k rakvi i stoly uprostřed sálu jsou zaplněné květinami. Po ukončení akce budou odvezeny na nově vytvořené pietní místo v Kinského zahradě v Praze 5. Vystaveny by tam v závislosti na počasí měly být dva dny. Úderem nedělní půlnoci se pietní místo veřejnosti uzavře.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80. let. Léčil se s akutní leukemií.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....