2. října 2017 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uber možná dostane stejná pravidla jako taxislužby. Ministerstvo chce srovnat podmínky

Aplikace společnosti Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aplikace společnosti Uber. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Ministerstvo dopravy připravuje návrh změny zákona, která by umožnila postavit na roveň mobilní aplikaci a klasický taxametr. Na přípravě nové legislativy ministerští úředníci pracují se zástupci provozovatelů alternativních taxislužeb, řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Podrobnosti k legislativní změně, včetně způsobu, jakým by stát kontroloval záznamy jízd a výši odvedené daně, by měly být zřejmější po čtvrtečním jednání pracovní skupiny na Úřadu vlády.

Nahrazení taxametru mobilní aplikací, kterou by mohli kontrolovat státní úředníci online, je model, který Uber používá například v Estonsku. Řekla mluvčí společnosti Miroslava Jozová. 

I v současnosti mají podle ní úředníci šanci zkontrolovat tyto údaje zpětně. Každá jízda je zaznamenaná, každý šofér musí mít daňové identifikační číslo, musí mít živnost. Finanční úřad, když chce zpětně kontrolovat, tak je to docela snadno proveditelné, uvedla mluvčí.

Nevyužívání taxametru ale není jediným rozdílem, který šoféři klasických taxislužeb alternativním aplikacím vytýkají. Vadí jim rovněž to, že šoféři aplikací typu Uber nejezdí označenými auty a nemusí mít zkoušky z místopisu. I tento sporný bod by podle Jozové bylo dobré v nejbližší budoucnosti legislativně ošetřit.

V Praze jezdí na 5000 vozidel taxi, bližší podrobnosti k počtu licencí pražský magistrát nemá.

ČTK

PSP Machinery s.r.o.
SVÁŘEČ - 135, 136, popř. automat

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz