Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učebnice aneb Škola revoluční hrou

Česko

Zažili jsme v roce 1989 revoluci, nebo jen převrat? Změnil se režim, tvrdí fanoušci revoluce. Byla dodržena kontinuita ústavního pořádku, namítají fanoušci převratu. Obě strany mají své argumenty, ale žádný z nich neplatí stoprocentně. Dobře to ilustrují změny ve školních učebnicích.

Po nacistické okupaci v březnu 1939 se učebnice „převratově“ používaly dále, ale žáci v nich museli tuší začernit předepsaná slova – například Československo či Masaryk. V prosinci 1989 se nic nezačerňovalo už proto, že by ty dávky černi prosákly celými knihami. Učebnice – přinejmenším občanské nauky a dějepisu – se rozhodnutím vlády revolučně stáhly.

Právě revoluce dokáže svými dekrety stahovat učebnice. Ale dokáže je účinně nahradit? To už je horší. Ministerská směrnice z prosince 1989 říká na adresu občanské nauky: Žáci středních škol a gymnázií se mj. budou seznamovat se zásadami jednotlivých učení významných filozofů a myslitelů. K tomuto účelu budou využívat díla Thomase Morea, Ludwiga Feuerbacha, Immanuela Kanta a dalších. Hm... Kdo si ze školy vzpomene na kapitolu „tři zdroje marxismu“, dva z nich tu má před sebou – utopisty a německé klasické filozofy. Tudíž vidíme, že i po revolučním odstranění učebnic se učilo ze starých zásob.

Dokáže revoluce změnit učitele? Tak to už je otázka úplně na tělo. Když byla v září 1945 zavedena ruština, bývali její učitelé – zhusta němčináři – jen o pár lekcí před žáky. Když byla v prosinci 1989 ruština potlačena ve prospěch angličtiny, vyučovali Shakespearův jazyk často ruštináři.

Nikdo nevěděl, kde vzít kvalitní učitele s nadhledem. I proto úřední směrnice rázně sdělila: Při výuce dějepisu bude zdůrazněna faktografie a omezena hodnoticí hlediska. Hm... Právě to zhodnocení tehdy chybělo žákům nejvíce.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!