Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obstavila účet ČEZ, na který přijdou peníze z fotovoltaiky Vranovská Ves

Ilustrační foto: Solární elektrárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Solární elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Policie částečně obstavila účet divize ČEZ Obnovitelné zdroje. Zadrží polovinu peněz, které fond v budoucnu utrží za prodanou elektřinu z fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves. Energetická firma by tím za rok mohla ztratit přístup ke zhruba 120 milionům korun, což představuje přibližně pět procent ročních tržeb celé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Píše to server E15.cz s tím, že fond podal proti postupu policie stížnost.

Krok souvisí se zahájením trestního stíhání proti čtveřici osob, které podle E15 nemají být zaměstnanci žádné z dcer ČEZ.

„Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi usnesení Policie ČR, kterým je společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, jakožto provozovateli fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves zajišťována na externím účtu vedeném u ČNB poměrná část finančních prostředků z každé budoucí pohledávky vzniklé ČEZ OZE za společností OTE,“ sdělil serveru mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Objem zadržovaných peněz podle E15 odpovídá rozdílu mezi výkupními cenami platnými pro roky 2010 a 2011. Na přelomu těchto let se změnily výkupní ceny, v roce 2011 klesly na polovinu.

Fotovoltaika Vranovská Ves byla v hledáčku policie už před několika lety, kdy byla v podezření z podvodného vylákání licence na konci roku 2010, což jí mělo zajistit výhodnější ceny pro výkup elektřiny. V říjnu 2014 však protikorupční policie kauzu odložila, připomíná E15.cz.

Vranovská Ves byla jednou z řady elektráren, které byly do sítě zapojeny těsně před koncem roku 2010. S Novým rokem 2011 totiž přestaly platit staré výkupní ceny elektřiny - dvojnásobné oproti roku 2011.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...