Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Účet za obří nehodu: 510 trestných bodů

Česko

PRAHA 85 autohavárií, 18 milionů korun hmotné škody a až 510 trestných bodů.

Taková je zatím bilance největší hromadné dopravní nehody, která se stala ve čtvrtek 20. března na stém kilometru dálnice D1 směrem na Prahu.

Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově jsou stále uprostřed vyšetřování. Místo hledání jednoho konkrétního původce však přitvrdili. Označili za viníky všechny účastníky hromadné havárie. „Viníky jsou všichni, kdo havarovali, zatím není možné říci, že za to může například jeden určitý kamion, který při předjíždění do někoho narazil,“ řekl Petr Prokeš z dálničního oddělení ve Velkém Beranově.

Prokeš tak narážel na spekulace, že viníkem nehody byl kamion, který předjížděl pomalu jedoucí auto a nezvládl situaci. „V popředí jsme navíc žádný kamion neměli,“ řekl Prokeš.

Policie zatím vyšetřila 85 nehod. Jejich viníky bude „řešit“ správní orgán odboru dopravy Městského úřadu v Havlíčkově Brodě. Řidičům hrozí pokuty v rozmezí 2500 až 5000 korun, navíc mohou každý dostat až šest trestných bodů.

Všech 189 řidičů, kteří se hromadné havárie zúčastnili, se však podle Prokeše o šest bodů bát nemusí. „O konečném postihu rozhodne správní orgán, zatím je všechno v šetření,“ řekl LN Prokeš. Podle něj musí patnáctičlenný útvar vyšetřujících stihnout vyšetřit všechny okolnosti nehody do měsíce. Pětadvacet autohavárií už policisté vyšetřili na místě.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Jejich původci dostali podle Prokeše blokovou pokutu 2000 korun.

Viníci šesti nehod, při nichž došlo k těžkým zraněním, zřejmě skončí před soudem. „Případ dopravní nehody, kdy kamion narazil do autobusu a byly zraněny tři osoby, už předali policisté z dálničního oddělení policejnímu komisaři pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti,“ řekla mluvčí jihomoravské policejní správy Jana Šípková.

Postup policie, která označila všechny havarující účastníky za viníky nehody, někteří odborníci na automobilismus kritizují. „Nevěřím, že by viníky nehody byli všichni účastníci. Rozhodně není jednoduché dát všem trestné body. Každý případ je individuální,“ upozornil dopravní expert, bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml.

Policie nepovažuje za rozhodující údaje o zvýšené rychlosti jednotlivých vozidel získané měřicími přístroji Ředitelství silnic a dálnic. „Tyto údaje lze brát pouze jako orientační, a nikoliv jako směrodatné při vyšetřování,“ dodala policejní mluvčí Jana Šípková.

Autor:

Mohlo by vás zajímat