Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Učíme diktovat texty počítači

Česko

„NovaVoice je naše radost,“ říká Vladimír Moravec, jednatel akciové společnosti Consulting Company Novasoft, která na český trh zavádí systém automatického převodu lidského hlasu na psané slovo.

Vladimír Moravec vystudoval technickou kybernetiku na Elektrotechnické fakultě ČVUT a po jejím absolvování zůstal ve škole coby odborný asistent. V této funkci zažil i listopad 1989, který mimo jiné otevřel dveře do světa. V roce 1992 se tak manažer dostal k projektu Fyzikálnětechnického institutu (Physikalisch Technische Bundesanstalt) v Berlíně řešícímu „standardizaci elektrického rozhraní pro čerpací stanice“. „Nakonec se z toho pro mě vyklubaly tři až čtyři roky v Německu,“ popisuje.

SAP mě provází životem Jeho manželka ale v Německu nechtěla trvale žít, proto se vrátil v polovině 90. let zpátky do Čech. Potom pracoval v Siemens Nixdorf Informační systémy jako projektový a account manažer pro jeho klíčové zákazníky a o dva roky později dostal nabídku od dodavatele podnikových informačních systémů SAP, který jej od té doby „provází životem“.

„Opět jsem začal dělat projektového manažera pro důležité zákazníky. V poslední fázi svého působení ve firmě jsem dostal na starost projekt v České televizi.“

Zavádění informačních systémů je práce, která vyžaduje zákazníkovu spolupráci. Ta ale ne vždy funguje ideálně: „Bylo to období 90. let, lidé byli zvyklí na svá různá udělátka a najednou měli přejít na integrovaný informační systém a přizpůsobit se mu. Ne všem to vyhovovalo. Třeba jedna paní účetní po nás chtěla živou mocí zachovat své kontrolní sestavy, a když jsme jí říkali, že tenhle systém je nepotřebuje, protože kontrolu provádí sám, nechtěla na to slyšet: ‚Jsem na ně zvyklá a trvám na nich.‘“ To se občas stává ještě dnes.“

V České televizi však byla „uživatelská rezistence“ podle Moravce ještě vyšší. „Je to obecný syndrom státních, polostátních či veřejnoprávních institucí. U soukromé firmy může manažer rozhodnout, že kdo se něco nenaučí do určeného data, toho vyhodí, ale ve státní instituci to takhle nefunguje, lidé se tam cítí usazenější a jejich motivace pro změny není moc velká.“

Po několika letech v SAP dostal manažer nabídku na převzetí české pobočky německé firmy Novasoft consulting (přes podobný název nemá tato firma podle Moravcových slov nic společného s Consulting Company Novasoftem).

„Napoprvé jsem jejich nabídku odmítl, protože jsem o této firmě nic nevěděl. Zhruba po čtvrt roce se ozvali znovu. Sešel jsem se s majitelem a musím říci, že na mě velmi zapůsobil. Byl to charizmatický člověk, maďarský emigrant, který kdysi přeplaval do Rakouska s pasem v igelitové tašce přivázané k hlavě. Později se dostal do Německa, absolvoval tam univerzitu a založil firmu, kterou dostal na mezinárodní úroveň.“

Moravec tedy do Novasoftu nastoupil, ale začátky nebyly lehké. „Měli tu jen jednoho zákazníka, což byl Kaufland, a kancelář na Žižkově, která byla víceméně prázdná. První dva roky jsem měl tendenci to vzdát. Přišel jsem zrovna v době, kdy byl na trhu v našem oboru útlum, v povodňovém roce 2002. Nakonec se přece jen podařilo vybudovat konzultační tým a firma začala standardně fungovat.“ Ve vlastním V roce 2006 se však rozhodl spustit vlastní projekt a spolu s jedenácti kolegy z konzultační branže založil českou akciovou společnost Consulting Company Novasoft. Vedle nabídky informačního systému SAP, který i tady zůstal hlavním byznysem firmy, uvedla tato společnost do života program NovaVoice, převádějící mluvené slovo na text. Loni získal tento program ocenění „Křišťálový disk“ v kategorii profesionální software na veletrhu informačních technologií Invex.

Díky tomuto produktu (a poměrně rychlému růstu) byl Vladimír Moravec letos vyhlášen Manažerem roku v kategorii firem do 50 zaměstnanců. „Porotě se líbilo, že jsme poměrně rychle vytáhli firmu do zisku a z deseti lidí vyrostli až na 37 zaměstnanců.“

Software NovaVoice není vynálezem firmy, vznikl na Západočeské univerzitě v týmu profesora Josefa Psutky a společnosti Speechtech. „Jejich know-how bychom nikdy nedokázali zaplatit,“ připouští Moravec. „Vývoj trval spoustu let a dal se realizovat asi jen v akademických podmínkách s pomocí studentů a z nadšení. My jsme nastoupili až ve chvíli, kdy produkt v laboratorních podmínkách existoval a pomohli jsme jej umístit na trhu. Dali jsme mu jméno a našli uživatele, pro které bude přínosem.“

Software NovaVoice umí automaticky rozpoznat lidský hlas a převést jej do psaného textu. Zjednodušeně řečeno se dá říci, že s jeho pomocí můžete diktovat počítači, který sám zapisuje, co říkáte. Dobře se hodí pro odborné profese se specifickým slovníkem, který se software dokáže „naučit“. Proto se prvními zákazníky staly zdravotnické a soudní instituce. „Při jeho zavádění nám hodně pomohla zkušenost se SAPem, tedy projektový, nikoli dodavatelský přístup k zákazníkovi. Každého totiž musíte naučit s přístrojem zacházet. Není to krabička, kterou mu odevzdáte. Při správném diktování je ale systém téměř stoprocentně úspěšný.“

K funkčnosti softwaru podle Moravce hodně přispěl přístup pilotních klientů, ochotných spolupracovat i na jeho vývoji. „Hodně vstříc nám vyšla místopředsedkyně Lenka Ceplová z Krajského soudu v Praze, která nám umožnila vytvořit slovník ‚soudního slangu‘. Tam jsme s NovaVoicem v roce 2007 začali. Jako druhý nás podpořil okresní soud v Plzni.“

Díky těmto institucím si firma ověřila funkčnost produktu a začala jej nabízet dál. „Ministerstvo spravedlnosti na něj nejdřív neslyšelo, mělo své vlastní záměry s projektem e-justice, ale když jsme uspěli u krajských soudců, uspořádal najednou ministr tiskovku na Žofíně, kde oznámil, že součástí e-justice bude i náš produkt. Udělali jsme přes 80 pilotních instalací, ale nakonec jsme loni propásli výběrové řízení na pokračování projektu, takže nyní v něm pokračuje Liberecká univerzita. Ověřili jsme si však, že je naše technické řešení funkční, a vrhli se plnou parou na oblast zdravotnictví.“

Právě ve zdravotnictví se NovaVoice prosadil zatím nejvýrazněji: „V Motole na klinice zobrazovacích metod máme instalovány desítky licencí a další desítky licencí máme ve fakultních, krajských i okresních nemocnicích, zájem je i z Polska, Slovenska a dalších zemí.“

***

Dotazník Vladimír Moravec Rodina: Ženatý, dva synové. Auto: „Volvo XC 90. Byť to nebyl záměr, stalo se naší firemní značkou, protože ho má víc lidí ve firmě včetně akcionářů.“ Oblíbená hudba: „Záleží na stupni únavy... Asi jazz, to je taková nestrukturovaná hudba. Někdy kupodivu i country – jindy mě naopak rozčiluje, což neumím vysvětlit. Nejvíc mě ale dostává, když si pustím Jana Krause v Uvolněte se, prosím.“ Volný čas: „Pracovní vypětí se snažím kompenzovat sportem. Před čtyřmi lety jsem se pustil do golfu a to je úžasný ventil na stres. Jste v přírodě, v krásném prostředí, povídáte si o něčem úplně jiném než o práci, a protože se musíte koncentrovat na hru, vypnete na pět hodin úplně všechny starosti.“ Oblíbená dovolená: „Určitě aktivní. Hory v zimě v létě. Teď zrovna jedeme na čtyři dny do Dolomitů. Jejich jižní část je úchvatná. S dětmi občas jezdíme i k moři, ale to je pro mě spíš na přetrpění. Tělo si sice na pláži odpočine, ale není to něco, co bych zvlášť vyhledával.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...