Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Učitel je stejně důležitý jako lékař a kněz, říká ministr školství Dobeš

Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

S ministrem školství Josefem Dobešem (46) o tom, proč tak bojuje za platy učitelů, co mu dala práce vězeňského psychologa a jestli svému příteli Vítu Bártovi sestavoval psychologický profil.

LN Jak to ve středu vypadalo na vládě? Sklopili jste uši?
Ne. Tam jsme se čtyři hodiny hádali. Situace byla naprosto zablokovaná, na jedné straně byl neústupný Kalousek s podporou premiéra, na druhé straně já a John. To trvalo čtyři hodiny pak přišel návrh na K6, zasedala K6, Kalousek hájil celkově rozpočtovou zodpovědnost, až pak na K6 přišel kompromisní návrh, že se to vázání prodlouží do 30. září. Mezitím ministr financí analyzuje další návrhy a do 30. září se bude na vládě schvalovat zákon na rok 2011 a zároven si řekneme, co s rokem 2010. Jinými slovy: schválení rozpočtu 2011 znamená schválení rozpočtu na rok 2010. To bylo pro nás vcelku přijatelné. Takže já věděl, že platy učitelů běží v nezměněné výši, že se nic neděje a máme tuhle garanci.

Čtěte také

LN Pořád nechápu, v čem spočívá to vaše vítězství.
Pan ministr financí musí mít čas prozkoumat úsporu, kterou nabízí, musí se na to podívat. Na druhou stranu kompromis je od toho, aby žádná strana neztratila tvář. Pro mě kompromis spočíval v tom, že rozpočet na 2011 závisí na rozpočtu na rok 2010.

Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN

LN Kolik je na ministerstvu školství zbytečného sádla?
Je to paradox. Před pěti čtyřmi lety, tedy před nástupem pravicových vlád, mělo ministerstvo 350, 400 úředníků. Dneska jich má 730. Ačkoliv je potřeba říct, že tam jsou úředníci, kteří pracují na evropských fondech. Jenže zase: oba naše programy vykazují nejhorší čerpání evropských fondů. Takže já mám 250 úředníků na evropských fondech placených většinou z evropských fondů, a nemít ty úředníky, dostal bych do ministerstva evropské peníze, které mi chybí. Podívám se, jak se mi které programy dublují. Jako že se dublují.

Čtěte také

LN A kolik můžete říznout?
To teď nemůžu vypustit, protože pak by Kalousek svoje požadavky zdvojnásobil.

LN Je pravda, že vám ve středu Miroslav Kalousek nabízel kompromis? Prý chtěl ve školství z tří miliard škrtů odpustit miliardu.
O tom jsem neslyšel. Ale nebyl jsem účasten K6. A sdělil jsem hranici, za kterou nemůžu jít, 1,5 miliardy. Já už jsem předtím svolal náměstky, že potřebuji ušetřit tři miliardy, že nechci slyšet, že to nejde, a že na to mají víkend. Takže já škrtám z vědy a výzkumu, z vysokých škol, na provozu. Moje nevýhoda ovšem je, že mám 80 miliard na platy a skoro nic na provoz. Jestliže dnes učitel po všech možných zvýšeních nastupuje za 14 800 hrubého, tak na ty školy kvalitní mladé lidi nedostanete.

LN Na K6 žádný takový Kalouskův kompromisní návrh nepadl?
Padnout tam jedna miliarda pro můj resort a jedna pro Radkův, tak to bereme. Řekli bychom jen, že půl miliarda u Radka a jedna a půl u mě. Radek byl ochoten seškrtat 600 milionů.

Čtěte také

LN Sám učitel nejste. Čím to, že jste se s nimi tak ztotožnil?
Původním povoláním jsem psycholog. Mám hroznou pověst, kterou trochu způsobil Radek, když říkal, že mě vysílá do K9, protože jsem pracoval jako vězeňský psycholog. Ale to byly jen tři roky v mojí dvacetileté praxi. Taky jsem šest let vedl výcviky pro učitele, kteří učí děti s handicapem. Sám jsem učil na vyšší odborné škole aplikovanou psychologii.

Víte, jsou tři profese, které by měly mít vyšší status než ty ostatní: pedagogové, lékaři a duchovní. Učitel je ovšem konzervativní a pokorný. Učitel nepůjde do ulic, protože ví, že on musí být ten zodpovědný. Nastala doba, aby jim to stát vrátil.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...